browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Dni Otwartych Drzwi

Opublikowano przez 28 listopada 2017 Możliwość komentowania Dni Otwartych Drzwi została wyłączona

Po raz pierwszy w historii ZS Nr 2 w Choszcznie odbyły się w dniach 21-22 listopada 2017 r. Dni Otwartych Drzwi w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych “Odkryj swój talent”, wprowadzając wyjątkowy klimat profesjonalizmu. Tym razem wśród zawodowców wiedli prym przedstawiciele Branżowej Szkoły I Stopnia. Zespół nauczycieli odpowiedzialny za realizację przedsięwzięcia przygotował ekspozycję, której tematem przewodnim były zawody różne.

W centrum uwagi znalazły się multimedialne i bardziej tradycyjne prezentacje zawodów oraz umiejętności praktyczne naszych uczniów. Odwiedzające nas delegacje uczniów wraz z opiekunami ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z Choszczna, Recza, Drawna, Będargowa, Bierzwnika, Krzęcina i Lubiany byli zachwyceni formą promocji Branżowej Szkoły I Stopnia. Opiekunowie sal zadbali o atrakcje dla gości, wykazując często kreatywne umiejętności.

Ciekawostką mogą być reakcje gości podziwiających wyroby warsztatów szkolnych. Pytano, skąd szkoła wzięła ozdobne płoty i bramy, i zakładano, że przepiękne kute ogrodzenia pozyskano drogą zakupu w markecie budowlanym. Tymczasem, jak wyjaśnił kierownik warsztatów, pan Janusz Solski, metaloplastyka jest umiejętnością kształconą w klasie ślusarskiej. Wyjątkowym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się oczywiście sala, w której swoje umiejętności prezentowali cukiernicy, kucharze i piekarze. Tutaj dla wszystkich uczestników Dni Otwartych Drzwi została przygotowana degustacja słodkości i specjałów kuchni polskiej. Zapachy i wystrój sali wpływały znacząco na apetyt zwiedzających.

Jedną z atrakcji była prezentacja zawodów, które po latach zapomnienia wracają na rynek pracy. Do zawodów tych należą pszczelarz i koszykarz-plecionkarz. Zespół Szkół Nr 2 zaszczycili swą obecnością mistrz pszczelarski, pan Piotr Lewikowski i wikliniarz, pan Jarosław Krasiński. Obaj panowie prezentowali swoje zawody w formie warsztatowej, wprowadzając młodzież w tajniki swojej profesji. Młodzież mogła spróbować trudnej sztuki robienia wiklinowych kwiatów, co okazało się nie lada wyzwaniem i tylko najwytrwalsi mogli poszczycić się zrobionymi własnoręcznie kwiatami. Poznając pracę pszczelarza młodzież mogła przymierzyć strój pszczelarza oraz zobaczyć, jak wygląda ul pszczeli. Ponadto uczniowie mogli zapoznać się z wyrobami pszczelarskimi, spróbować różnych rodzajów miodów, czy też pyłku kwiatowego. Na koniec tej fantastycznej podróży młodzież mogła własnoręcznie wykonać świece z węzy pszczelej pachnące miodem.

Należy również wspomnieć o pozostałych salach ekspozycji, w których prezentowano zawody: sprzedawca, ślusarz, murarz- tynkarz.

W tym miejscy należy podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w realizację naszej imprezy. Serdeczne podziękowania kierujemy do pracodawców naszych uczniów: pana Eugeniusza. Nykla, pana Krzysztofa Kunowskiego, pana Pawła Kmiecia, pana Mariusza Kamińskiego, dyrekcji szkoły: pani Barbary Ciecierskiej, pani Jolanty Pluty, grona pedagogicznego oraz przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.

Przede wszystkim dziękujemy jednak naszym Gościom!

Teresa Wiśniewska i Kinga Recka-Matyjasik

Fotografie: uczniowie, Kinga Recka-Matyjasik, Teresa Wiśniewska, Piotr Figas

Comments are closed.