browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Wakacje – czas na szkolenie za granicą

Opublikowano przez 1 października 2017 Możliwość komentowania Wakacje – czas na szkolenie za granicą została wyłączona

W dniach 14-18 sierpnia 2017 r. Stowarzyszenie “Wabar” z Barlinka zrealizowało szkolenie dla kadry edukacyjnej  wraz z partnerem niemieckim Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbh w Schkeuditz w ramach projektu “Wzrost mobilności – rozwój umiejętności zawodowych uczniów i kadry”.  Wśród uczestników szkolenia należy wymienić przedstawicieli: ZSP Nr 1 w Barlinku, ZS Nr 2 w Choszcznie, ZSP w Drezdenku, ZS CKU w Strzelcach Krajeńskich oraz lokalnych firm. Z naszej szkoły z tej formy dokształcania skorzystali: p. Irena Kwaśna, p. Janusz Solski i p. Teresa Wiśniewska. Uczestnicy szkolenia typu job – shadowing (obserwacja zajęć) mieli okazję poznać specyfikę kształcenia zawodowego oraz bazę dydaktyczną poszczególnych ośrodków w Saksonii. Kadra pedagogiczna odwiedziła m.in. Centrum Kształcenia i Technologii w Borsdorf,  Anerkannte Schulgesellschaft  Sachsen mbh w Lipsku,  Wyższą Szkołę Techniki, Ekonomii i Kultury w Lipsku, Ponadzakładowe Centrum Kształcenia Zawodowego “ZAW” w Lipsku, Agencję Edukacji w Halle, szkołę zawodową “Hugo Junkers” w Dessau Roßlau.

Organizatorzy szkolenia zaplanowali również atrakcje dla wszystkich uczestników. W ramach programu nauczyciele  zwiedzili  kompleks pałacowy Zwinger w Dreźnie oraz centrum Drezna i Lipska, podziwiali panoramę Lipska i okolic z platformy widokowej znajdującej się na szczycie Pomnika Walki Narodów, a także obejrzeli wystawę w muzeum Hugo Junkersa – konstruktora  samolotów i piecyków gazowych w Dessau. Niezapomniane wrażenia wywołały  wizyty techniczne w firmach: Volkswagen i BMW. Były to niepowtarzalne okazje, aby zobaczyć, jak wygląda linia produkcyjna obu marek samochodów. Roboty przemysłowe, które  wykonywały skomplikowany montaż poszczególnych elementów, wzbudziły zainteresowanie zwiedzających.            

Pobyt w Niemczech był wyjątkowy pod każdym względem. Nowe doświadczenia, przeżyte chwile dokumentują poniższe zdjęcia.

Teresa Wiśniewska

Comments are closed.