browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Molier – bawiąc, uczyć!

Opublikowano przez 23 października 2017 Możliwość komentowania Molier – bawiąc, uczyć! została wyłączona

Lekcje teatralne od wielu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły. Magia teatru to przede wszystkim rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia, a to ważny element edukacji.

Bohaterem dzisiejszych potyczek z Melpomeną był Jean Baptiste Poquelin, czyli po prostu Molier. Aktor, dyrektor teatru, który dzięki poparciu króla Ludwika XIV zyskał sławę największego komediopisarza Francji. W swojej twórczości pisarz zawarł obraz siedemnastowiecznego społeczeństwa francuskiego. Krytykował swobodę obyczajów, demaskował zakłamanie ludzi, wyśmiewał ich fałszywą pobożność oraz skąpstwo.

Nasi goście – pani Małgorzata Iwańska i pan Adam Dzieciniak, na co dzień związani z Teatrem Polskim w Szczecinie, przywoływali ciekawe historie związane z barwnym życiem Moliera oraz klimatem epoki, w której żył i tworzył.

Smaku tym opowieściom dodały odegrane przez aktorów sceny pochodzące z wybranych komedii mistrza – „Szkoła żon” i „Mieszczanin szlachcicem”. Ubrani w repliki strojów pochodzących z XVII wieku, nasi goście uwiedli publiczność. Świadczą o tym skupienie podczas spektaklu, a potem zasłużone brawa i rozmowy z aktorami po zakończonym przedstawieniu. Twórczość Moliera pokazała nam, że ukazane postacie i sytuacje, choć pozornie odległe, wcale nie straciły na aktualności. No cóż… to my kłaniamy się nisko i prosimy o jeszcze.                           

Agnieszka Kurpiewska

Comments are closed.