browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Mariusz Kurc – podróżnik

Opublikowano przez 20 października 2017 Możliwość komentowania Mariusz Kurc – podróżnik została wyłączona

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 podróżują. Wielu z nich codziennie przemierza przestrzenie powiatu, by zdążyć na lekcje, wielu po zakończeniu szkoły szuka szczęścia w innych krajach. Motywacje leżące u podłoża ich podróżowania wydają się znane i oczywiste, ale tak naprawdę niewiele można powiedzieć o motywacjach młodych ludzi. Podróżowanie bowiem to nie tylko codzienna konieczność czy też względy ekonomiczne, to także pasja, pragnienie przygody i sposób na życie.

I właśnie o tym opowiedział pan Mariusz Kurc w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Choszcznie 18-go października 2017 r.  Pan Mariusz zwiedził już 102 kraje, za każdym razem autostopem, a jego relacja, obficie ilustrowana barwnymi filmami z podróży, miała również praktyczne znaczenie. Dla przykładu języki obce. Choć sam podróżnik nie lubi, jak mówi, języka angielskiego, to uznaje jego przydatność w każdym zakątku Ziemi, i się nim oczywiście posługuje. A zakątków, w których ludzie posługują się na co dzień kilkoma językami, podróżnik wymienił kilkanaście. Druga sprawa – motywacja. Trudne dzieciństwo i młodość, które właściwie skazywały pana Mariusza na wycieranie ulic swojej “dzielni”, nie stanęły na przeszkodzie, by piął się w górę. Zaczynał jako chłopak z zawodówki, a ukończył Uniwersytet Jagielloński. Determinacja pozwalająca przezwyciężać trudy podróży przydała się więc i w życiu codziennym. Po trzecie zdrowie. Jako czterdziestokilkulatek pan Mariusz nie może narzekać, a wszystko za sprawą zdrowego trybu życia, bowiem w długotrwałej podróży zdrowie jest nieodzowne.

Teraz podróżnik organizuje spotkania dla szkół, instytucji i zakładów karnych, by pokazać, że proste sprawy liczą się w życiu najbardziej. Przekonał nas pan Mariusz. Filmy były niezwykle ciekawe, a opowieść rzetelna, poddana życiowej próbie. Dziękujemy za spotkanie.

Fotografie: Piotr Figas

Comments are closed.