browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Dzień Edukacji Narodowej 2017

Opublikowano przez 15 października 2017 Możliwość komentowania Dzień Edukacji Narodowej 2017 została wyłączona

W przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, 13.10.2017 r., w hali Zespołu Szkół Nr 2 Samorząd Uczniowski zorganizował uroczysty apel, który uświetnił to ważne święto.

Apel rozpoczął się odczytaniem wizji szkoły, następnie popłynęły od prowadzących, czyli Karoliny Szpakowskiej z IB i Oli Józefiak z IILOa, podziękowania. Warto wspomnieć, że dziewczyny po raz pierwszy występowały przed tak liczną widownią, a poradziły sobie znakomicie. Do podziękowań piosenkę dołączyła Michalina Simińska z klasy IIITH. Michalinę bardzo lubimy, nie pierwszy raz śpiewa tak pięknie podczas apelu. Po podziękowaniach i piosence usłyszeliśmy krótką historię ustanowienia Dnia Edukacji Narodowej. Następnie w imieniu swojej klasy IIITOŚ, Gospodarza Szkoły w tym miesiącu, życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty złożyła Wiktoria Talaga, po czym dziewczyny z jej klasy wręczyły pedagogom słodkie co nieco. Ten gest wywołał uśmiech na twarzach nauczycieli.

Ważnym momentem apelu było przekazanie władzy samorządowej. Kadencję przewodniczącej zakończyła Karolina Kamela z IVTH, więc następczyni, Natalia Rosłon z IIITH, podziękowała jej serdecznie, a w zamian otrzymała opasłą Księgę Samorządu. Następnie nowa przewodnicząca przedstawiła swoich współpracowników, którzy nieco speszeni, ale dumni wystąpili na środek. Kadencję opiekunki Samorządu zakończyła też pani Aneta Tuszyńska-Parol, która wspomagała panią Edytę Tyburczy-Kujawę. Panią Anetę uściskała wybrana w powszechnych wyborach pani Adrianna Dokurno. Ten punkt programu apelu umiliła zgromadzonym Magdalena Jaszkiewicz z ITOŚ, debiutująca przebojową pieśnią. Bardzo się spodobała i mamy nadzieję, że szybko usłyszymy ją ponownie.

W Dniu Edukacji Narodowej pilnie wsłuchiwaliśmy się w słowa dyrektor szkoły, pani Barbary Ciecierskiej. Przypomniała ona, że rok 2017/2018 ogłoszony został Rokiem dla Niepodległej. Podkreślając znaczenie tego hasła, pani dyrektor mówiła o etyce i honorze nauczycieli, o tym, że nie wszystkie pokolenia Polaków miały szansę uczyć się w wolnym kraju, że jesteśmy, tak nauczyciele, jak i uczniowie, zobowiązani szanować pamięć bohaterów i wypełniać obowiązki z przekonaniem o wyjątkowości szansy, jaką mamy w wolnej ojczyźnie. Pani dyrektor wspomniała przy tym, by z nauki czerpać radość, której nie zastąpią żadne inne radości. W tym miejscu pani dyrektor podziękowała również szkolnym sportowcom, którzy we wrześniu zdobywali dla szkoły laury w imprezach miejskich i powiatowych. Byli to Mateusz Czarnowski, Krzysztof Szymanek i Rafał Piórkowski z IVTB oraz Rafał Jabłoński z IA i Konrad Nakiela z IB.

Miły gest popłynął ze strony Starostwa Powiatowego w Choszcznie. Wicestarosta, pani Wioletta Kaszak, złożyła wszystkim życzenia oraz przekazała tort przygotowany specjalnie na tę okazję. Dziękujemy serdecznie!

Ostatnim punktem programu było uhonorowanie nauczycieli tytułem Belfra Roku. Przypominamy, że ten wzbudzający coraz większe emocje plebiscyt wymyślili sami uczniowie. To oni co rok ustanawiają na poły zabawne, a na poły śmiertelnie poważne kategorie, by w głosowaniu wskazać tych, którzy im do tak ustalonych kategorii najbardziej “pasują”. Niby zabawa, a jednak głosujący uczniowie dobrze znają siłę swojego głosu. Nauczyciele ze swej strony czekają z niecierpliwością na wyniki plebiscytu, ponieważ tytuł otrzymany w głosowaniu uczniów jest szczególnie ceniony w szkolnych kuluarach. A oto wyniki:

  • Prawdziwa Dama, czyli ta, która nawet najgorsze prawdy dobiera kolorami – pani Agnieszka Kasperczuk;
  • Niespokojny Duch, czyli ta, którą widać w każdym szkolnym kącie – pani Irena Kwaśna;
  • Szwajcarski Zegarek, czyli ta, której drzwi klasowe z dzwonkiem szkolnym są zespolone – pani Beata Zgorzelska;
  • Czarny Humor, czyli ta, której tor lekcji biegnie od stacji “temat” do stacji “cel” – pani Małgorzata Brzustowicz;
  • Powiernik Sekretów, czyli ta, która zawsze ma w szufladzie plastry dobrego słowa do oklejenia złamanych serc – pani Agnieszka Kurpiewska;
  • Twarda Skała, czyli ta, która uchodzić chce za niezłomną, a jedna kropla łez kruszy jej serce – pani Barbara Ciecierska.

Tradycyjnie wyniki plebiscytu zostają podsumowane uczniowską przestrogą: “Pamiętajcie, wszyscy jesteście obserwowani”. My jednak chcemy tutaj bardzo zwycięzcom pogratulować.

Apel podsumował nastrojową piosenką Kuba Skory z IIITB, i zaczęła się długa przerwa. A potem zaczęła się kolejna lekcja, nie gorsza od poprzedniej, a może nawet lepsza. Bo tak w szkole być musi. To dobre i mądre, że młodzi ludzie codzienny trud tego jednego świątecznego dnia potrafią ujrzeć jako wartość.

Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu za apel, podczas którego nasze więzi jeszcze bardziej się wzmocniły.

Fotografie: Piotr Figas

Comments are closed.