browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Opublikowano przez 6 września 2017 Możliwość komentowania Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 została wyłączona

Czeka nas wytężona praca, praca ponad wszystko. Jednak nie zapominajmy, że kilka lat spędzonych w szkole może być czasem pięknym. Nasza społeczność szkolna jest życzliwa i radosna. Chcę o tym powiedzieć przede wszystkim uczniom klas pierwszych, których bardzo serdecznie witamy.

Chcielibyśmy, aby uśmiech zagościł na Waszych twarzach.

Te słowa prowadzących 04 września 2017 r. uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018: Natalii Rosłon z IIITH i Kamila Kowalczyka z IIILOa, wybrzmiały nie tylko jak przesłanie. Wybrzmiały one stanowczo i z przekonaniem, ponieważ poparte są doświadczeniem szkolnym samych prowadzących. Natalia i Kamil wiedzą już, że można od nich wiele wymagać, ale wiedzą również, że sukcesy będące ich udziałem stanowią źródło ogromnej satysfakcji. Przykład prowadzących jest znakiem dążeń nauczycieli. Chcemy, żeby uczniowie naszej szkoły uczyli się, byśmy i my, i oni mieli z tego powodu satysfakcję. Drodzy pierwszoklasiści, to Wam te słowa zostały poświęcone.

A uroczystość utrzymana w skromnym, eleganckim klimacie zaprezentowała wątki stale obecne w naszej szkole. Apel rozpoczął się przywitaniem gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, służb, rodzice oraz osoby ze szkołą zaprzyjaźnione. Następnie odśpiewano hymn narodowy. Wśród gości byli i tacy, którzy hymn wykonali z ręką na sercu. Ten wzruszający moment stanowił preludium do części historycznej. Wiersz poświęcony bohaterom w wykonaniu utytułowanej Karoliny Kameli z IVTH z towarzyszeniem Jakuba Skorego z IIITB na gitarze przypomniał rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej, a narratorzy zapowiedzieli,  że po uroczystości zostanie złożony znicz pod kamieniem pamiątkowym znajdującym się na placu przed szkołą.

Z kolei głos zabrała dyrektor szkoły, pani Barbara Ciecierska. Jej słowa miały wielu adresatów: dostojnych gości, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców oraz uczniów. Zwracając się konkretnie do każdego, pani dyrektor dziękowała za przybycie, zachęcała do wysiłków i dodawała otuchy. Miała też gwarancje. To gwarancje starań w dążeniu do osiągania coraz lepszych wyników nauczania. Za gwarancjami poszły konkretne fakty. To przede wszystkim trzy projekty realizowane w szkole ze środków Unii Europejskiej oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z wydatnym udziałem Starostwa Powiatowego. Mając takich sprzymierzeńców, liczymy na to, że wzmożony wysiłek przyniesie owoce. Jednym ze sprzymierzeńców szkoły są rodzice. Ich rola stale wzrasta, a zamierzenia, by jeszcze bardziej rodziców zaktywizować, są jak najbardziej konkretne. Pani dyrektor szczególnie gorąco podziękowała panu Robertowi Garbiakowi, który wspomógł szkołę własną pracą w modernizacji klasy informatycznej. Pan Robert Garbiak jest Przewodniczącym Rady Rodziców i mamy nadzieję, że jeszcze wielokrotnie podpowie, doradzi, wspomoże, i będzie miał ze współpracy ze szkołą satysfakcję. Przyjazne słowa usłyszeli również uczniowie klas pierwszych. To oni będą, jak to się dzisiaj mawia, beneficjentami zmian w szkole.

Podobnie przyjaźnie do społeczności szkolnej zwróciła się Wicestarosta Choszczeński, pani Wioletta Kaszak. Życzyła wszystkim sukcesów w pracy, ale i pogody ducha, a także radości z pobytu w Zespole Szkół Nr 2.

Po przemówieniach Sandra Stolarz z IIITOŚ wygłosiła okolicznościowy wiersz Leopolda Staffa, który poprzedzał uroczysty moment przekazania wychowawcom klas pierwszych pieczy nad uczniami. Nauczyciele wraz z delegatami klas wystąpili na środek, by z rąk dyrekcji szkoły otrzymać atrybuty wychowawcy: notatnik i długopis. W notatniku, jak zaznaczyli prowadzący, a co potwierdziła pani dyrektor, wpisywane są przede wszystkim pochwały.

Wychowawcami klas pierwszych zostali:

  • I Liceum Ogólnokształcącego – pani Agnieszka Kurpiewska;
  • I Technikum Handlowego – pani Wiesława Gruszka;
  • I Technikum Budowlanego i Technikum Ochrony Środowiska – pani Jadwiga Czyż;
  • IA Branżowej Szkoły I Stopnia – pani Adrianna Dokurno;
  • IB Branżowej Szkoły I Stopnia – pani Dorota Majchrzak.

Kolejny punkt programu miał widowiskowy wymiar. Oto zainaugurowano ogólnopolską akcję Narodowego Czytania “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Karolina Kamela wcieliła się w rolę Panny Młodej, a pan Tomasz Płonka – w rolę Poety, i dogadywali sobie soczyście. Akcja będzie w szkole przeprowadzana z udziałem nauczycieli i uczniów, a jej przedsmak w czasie rozpoczęcia bardzo wszystkich zachęcił.

Na koniec podsumowano całoroczny konkurs “Gospodarz Szkoły”. Punkty zebrane z wielu rozmaitych konkurencji pozwoliły klasie IIITH pod wodzą pani Joanny Korzeniewskiej dumnie wystąpić po nagrodę, którą jest wartościowy talon na cele klasowe. Jak słychać, klasa IIITH planuje wycieczkę. Gratulujemy!

Tak rozpoczął się rok szkolny. Teraz pozostaje dopisywać kolejne karty naszej długiej historii. A mamy już 55 lat i w związku z tym, co ogłosiła pani dyrektor, szykowane są obchody. Szczegóły wkrótce. Życzymy wszystkim udanego roku szkolnego 2017/2018!

Piotr Figas


Jeśli śnić, to poczęcia szalone, olbrzymie!
Pożądać – to bez miary! Ramieniem skrzydlatem
Sięgać, gdzie nawet dzwonów nie doleci imię!

Fragment wiersza Leopolda Staffa “Zdobywca” to sentencja dla klas pierwszych od Samorządu Uczniowskiego. Zaczynacie nowy rozdział w swoim życiu, przed Wami nowe wyzwania, ciężka praca, a przede wszystkim zmiana dotychczasowego otoczenia. Zawiążecie nowe znajomości, przyjaźnie, które mogą okazać się relacją na całe życie. W szkole, jak i w życiu, są wzloty i upadki, ale myślę, że jedno i drugie zmobilizuje was do cięższej pracy – pracy nad kształtowaniem własnego charakteru.

Jestem przekonana, że nauczyciele w naszej szkole pomogą Wam w rozwijaniu swoich pasji i zainteresowań poprzez różnorodne zajęcia dodatkowe i ciekawie prowadzone lekcje. Nie bójcie się nowych wyzwań, to one dodają odwagi i wzmacniają Wasze charaktery. Życzę Wam wszystkim samym sukcesów edukacyjnych i radości ze wspólnego przebywania w szkole. Mam nadzieję, że będziecie wspominać ten czas z uśmiechem na twarzy, a nasi nauczyciele przygotują Was do łatwiejszego startu w dorosłe życie.

Powodzenia!

Natalia Rosłon IIITH
Zastępca Przewodniczącej
Samorządu Uczniowskiego
Zespołu Szkół Nr 2
im. Noblistów Polskich
w Choszcznie

Fotografie: Edyta Tyburczy-Kujawa

Comments are closed.