browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Zajęcia teatralne

Opublikowano przez 6 czerwca 2017 Możliwość komentowania Zajęcia teatralne została wyłączona

Zajęcia teatralne prowadzone od kilku lat przez aktorów Teatru Polskiego w Szczecinie cieszą się sporym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. 5 czerwca 2017 roku w Zespole Szkół Nr 2 mieliśmy okazję obejrzeć zabawne scenki improwizowane przez znawców rzemiosła teatralnego panią Małgorzatę Iwańską i pana Mirosława Kupca. Tematem zajęć była Commedia dell’arte. Nasi goście, ubrani w barwne stroje kuglarzy, przybliżyli nam historię komedii ludowej. A powstała ona we Włoszech w połowie XVI wieku. Wywodziła się z tradycji antycznego mitu-rzymskiej pantomimy i błazeńskich popisów średniowiecznych histrionów. Aktorzy, biorąc sobie za kanwę szkicowy scenariusz, swobodnie improwizowali, wymyślali teksty stosowane do danej sytuacji, tworzyli zabawne gagi, zwane wówczas lazze, popisywali się także sztuczkami zręcznościowymi. Spotkania ze szczecińskimi aktorami to nie nudne wykłady o teatrze. Pani Małgorzata i pan Mirosław wcielają się w rolę wybranych postaci scenicznych, pokazując nam w zabawny sposób klimat omawianej epoki. Stałym elementem zajęć teatralnych są popisy aktorskie naszych uczniów. Tym razem na scenie dzielnie zmagały się z powierzoną im rolą uczennice klasy II Technikum Ochrony Środowiska Joasia Bok i Karolina Bryzek. Radość na twarzach widzów i brawa jakie otrzymały po występie nasze ochotniczki, świadczą o tym, że Commedia dell’arte, mimo upływu wielu lat, nie straciła na popularności. Podziękowaliśmy naszym gościom za zabawę i ciekawą lekcję historii teatru. Czekamy na kolejne spotkania w nowym roku szkolnym.

Agnieszka Kurpiewska

Comments are closed.