browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Projekt polsko-niemiecki w branży metalowej

Opublikowano przez 21 czerwca 2017 Możliwość komentowania Projekt polsko-niemiecki w branży metalowej została wyłączona

4.06 – 9.06. 2017 r. to kolejna data w historii współpracy polsko-niemieckiej. W tych dniach delegacja ZS Nr 2 w Choszcznie w składzie: uczniowie – Emil Butkiewicz, Bartosz Jańczy, Kamil Kłosak, Patryk Michalski (IIIA) wraz z opiekunem panem Januszem Solskim oraz koordynatorem projektu panią Teresą Wiśniewską, złożyła rewizytę w Oberstufenzentrum Oder-Spree w Fürstenwalde. Stronę niemiecką reprezentowali uczniowie: Robert Behnke, Bendix Fischer, Jörn Hirche, Stefan Hennig wraz z opiekunem panem Ralfem Umbreitem. Nad całością “czuwał” pan Jörg Höhnow, który służył pomocą i otoczył ojcowską opieką całą grupę.

Głównym celem projektu “Praktyki zawodowe w zawodzie ślusarz – kluczem do zdobycia nowych kompetencji” było: nabycie nowych doświadczeń i umiejętności, a także praktyczne zastosowanie języka ukierunkowanego zawodowo. Fundusze związane z realizacją projektu pochodziły z dwóch źródeł. Były nimi: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Starostwo Powiatowe w Choszcznie.

Nasza grupa poznała siedzibę szkoły partnerskiej w Fürstenwalde i była pod wrażeniem jej wyposażenia. Ponadto miała okazję zaznajomić się z funkcjonowaniem firmy niemieckiej Stama Stahl- und Maschinenbau Gmbh w Bad Saarow, w której produkowane są turbiny gazowe do samolotów. Zajęcia praktyczne stanowiły doskonałą formę integracji partnerów projektu. Wymiana doświadczeń pod czujnym okiem nauczycieli zawodu – pana Roberta Umbreita i pana Janusza Solskiego zaowocowała między innymi wykonaniem praktycznej pamiątki – otwieracza do butelek i klucza płaskiego. Nasi gospodarze zadbali o czas wolny i atrakcje. Zwiedzanie Fürstenwalde, Bad Saarow, Berlina, kulinarna podróż po kuchniach świata, wizyta w pływalni “Schwapp” w Fürstenwalde, jazda czołgiem w “Panzerfahrschule” w Schönfelde to wyzwania, którym musieli sprostać uczestnicy projektu.

Podsumowanie projektu nastąpiło w sali konferencyjnej OSZ Oder-Spree. Dyrektor szkoły pan Joachim Schenk zapytał o wrażenia z projektu i dalsze plany życiowe polskiej grupy. Anonimowa ankieta, którą wypełnili uczestnicy spotkania, dostarczyła konkretnych informacji o plusach i minusach projektu. Na szczęście plusów było więcej, zaś zaktualizowana TOP-LISTA projektu zawiera jedyne w swoim rodzaju, ciekawe sytuacje. Nasi chłopcy stwierdzili, że chętnie przyjechaliby do Fürstenwalde do pracy, bo tutaj czuli się jak u siebie w domu. Kwintesencję tego wyjątkowego wyjazdu stanowią fotografie, które zamieszczamy poniżej.

Teresa Wiśniewska

Comments are closed.