browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

IX Konkurs Geograficzny

Opublikowano przez 13 czerwca 2017 Możliwość komentowania IX Konkurs Geograficzny została wyłączona

23 maja 2017 r. uczniowie klas pierwszych mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności z zakresu wiedzy geograficznej. W auli szkoły odbył się IX Konkurs Geograficzny pod hasłem “Niesamowite miejsca”, w którym udział wzięły klasy: ILOa, ITB, ITH i ITOŚ pod wodzą swoich wychowawczyń: pani Agnieszki Kasperczuk, pani Kingi Reckiej – Matyjasik oraz pani Edyty Kondeli. Nad przebiegiem konkursu czuwała pani Barbara Ciecierska, nauczycielka geografii. Wśród widowni gościliśmy panią Jolantę Plutę i Panią Małgorzatę Kowalik oraz klasy IITOŚ i IIITOŚ.

Konkurs jest o tyle ciekawy, że wymaga od młodzieży nie tylko samej wiedzy, ale również zdolności organizatorskich i komunikacyjnych, a także… umiejętności aktorskich. W tym roku „odbyliśmy podróż” do niezwykłych państw. Tegoroczny konkurs był pod wieloma względami ekscytujący, bo przybliżył nam „Niesamowite miejsca”.

Konkurs podzielony był na trzy etapy. W pierwszym z nich uczniowie mieli obowiązek wykonać foldery o państwach, które zostały im przydzielone. Następnie każda klasa przedstawiała 7-minutową scenkę mającą na celu przybliżenie zwyczajów i zachowań charakterystycznych dla danego kraju. Ostatnim etapem rywalizacji było sprawdzenie wiedzy uczniów z dziedziny geografii związanej z tematem konkursu. Młodzież, podzielona na 3-osobowe zespoły reprezentujące poszczególne konkurujące ze sobą klasy, udzielała ustnej odpowiedzi na wylosowane pytania.

Jako pierwsza na scenie zaprezentowała się klasa ITB. Ku zaskoczeniu jury oraz pozostałych uczestników i widowni obserwującej zmagania konkursowe, wystąpili oni w towarzystwie swojej wychowawczyni odgrywającej szczególną rolę w przygotowanej inscenizacji. Ich występ rozbawił oglądających, którzy z pewnością zapamiętają widowisko. Scenka przedstawiała historię małżeństwa przebywającego na wakacjach w Turcji. Widać było, że klasa ITB świetnie się bawi i ma szczególne poczucie humoru.

Następnie na scenie pojawili się uczniowie klasy ILOa, którzy zaprezentowali swoją interesującą wizję artystyczną opartą na zasadzie retrospekcji. Dwie przedstawicielki klasy prowadziły pomiędzy sobą dialog, wspominając chwile, jakie towarzyszyły im podczas pobytu w Jordanii. W tle pozostali uczniowie przedstawiali momenty, o których mówiły dziewczęta. Z pewnością pozostali uczestnicy, jak i oglądający, poszerzyli horyzonty swojej wiedzy dotyczącej tego niesamowitego państwa. Zaskakującą wiadomością okazał się fakt, że kultowa seria o przygodach archeologa i poszukiwacza przygód Indiany Jonesa została nakręcona właśnie w tym kraju.

Jako ostatni zaprezentowali się uczniowie klasy ITH i ITOŚ, którzy wykazali się niebywałym talentem tanecznym, dokonując własnej interpretacji narodowego tańca Izraela. Była to również ciekawa forma zapoznania się z kulturą i historią tego państwa, którego mieszkańcy przez większość stuleci zamieszkiwali tereny naszego kraju.

W klasyfikacji podsumowującej pierwszą część zmagań konkursowych bezkonkurencyjną okazała się klasa ITB, której pomysł na zaprezentowanie wylosowanego państwa – Turcji, nie miał sobie równych. Uczniowie z tej klasy zostali sowicie nagrodzeni za swoją pracę i uzyskali maksymalną liczbę punktów. Pozostałe dwie klasy otrzymały ex aequo drugie miejsce. Należy jednak podkreślić, że wszyscy uczestnicy zasługują na brawa, ponieważ wykazali się ogromną odwagą, pomysłowością, kreatywnością i poczuciem humoru w odtwarzaniu scenek rodzajowych.

W następnym etapie wytypowane przez klasy 3–osobowe drużyny odpowiadały na pytania. W tej zaciętej rywalizacji najwyższą liczbę punktów uzyskała klasa ILOa.

Kolejny etap konkursowy miał zadecydować o wygranej w konkursie geograficznym. Jury w składzie: pani Jadwiga Czyż – przewodnicząca, pani Edyta Tyburczy–Kujawa i pani Agnieszka Stankowska, pani Anna Komorowska, pan Szymon Napierała ocenę przygotowanych przez klasę folderów ogłosiło dopiero na koniec. Po podliczeniu wszystkich punktów okazało się, że klasa ILOa zdobyła zaszczytny tytuł „Mistrza wiedzy geograficznej”.

Wszystkie cele konkursu zostały zrealizowane, począwszy od pogłębienia swojej wiedzy na temat niesamowitych miejsc na świecie, po ukazanie umiejętności artystycznych i organizatorskich, aż po integrację klasową, bo ta była przecież nad wyraz widoczna. Pozostaje mi już tylko trzymać kciuki za uczniów klas pierwszych, którzy za rok staną do tej niezwykłej rywalizacji.

Alicja Polak
klasa ILOa

 

Comments are closed.