browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Dzień Dawcy Szpiku

Opublikowano przez 28 kwietnia 2017 Możliwość komentowania Dzień Dawcy Szpiku została wyłączona

26 kwietnia w ramach projektu „Komórkomania” zorganizowaliśmy Dzień Dawcy Szpiku.

To nie tylko edukacyjno-informacyjna akcja na temat idei dawstwa szpiku kostnego ale i umożliwienie rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku kostnego osobom, które podejmą świadomą decyzję o takiej rejestracji. Inicjatorem akcji rejestracji potencjalnych Dawców jest Fundacja DKMS. Z ochotą włączyliśmy się w tę piękną inicjatywę, która pozwala podarować szanse na nowe życie osobom chorym na nowotwory krwi.

Wolontariusze: Anna Sowińska, Weronika Kośmider, Maria Chorbińska oraz Natalia Apanasowicz z klasy IIILOA zajęły się promocją akcji na terenie miasta, a następnie przez 6 godzin udzielały informacji, pomagały dopełnić formalności. Wsparciem merytorycznym służyła nam Pani Izabela Nahorska, która koordynowała akcję. Bardzo za to wszystkim dziękujemy.

Wśród uczniów, ich rodziców, pracowników szkoły oraz mieszkańców Choszczna, udało się znaleźć 30 potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. Samorząd Uczniowski prowadził również zbiórkę na Fundację DKMS. Środki uzyskane za sprzedaży kanapek przeznaczył na zasilenie konta Fundacji DKMS. Jesteśmy wdzięczni za te wszystkie cenne dary i piękne gesty.

To pierwsza próba podjęcia tego rodzaju akcji przez Zespół Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich ale na pewno nie ostatnia. Już dziś planujemy 17 maja przyłączyć się do HDK „Niagara”, by honorowym dawcom krwi ułatwić rejestrację w bazie Dawców komórek macierzystych. Tę inicjatywę zamierzamy podjąć wspólnie z „Noblistami” z Warnic. Już czas obalić mity na temat leczenia nowotworów krwi.

Edyta Kujawa

 

Comments are closed.