browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Pomóżmy kotom przetrwać zimę

Opublikowano przez 11 stycznia 2017 Komentarzy (0)

Plakaty o takim tytule na początku grudnia pojawiły się w różnych miejscach naszej szkoły. W ten sposób pani Irena Kwaśna wraz z uczniami ze Szkolnego Klubu Wolontariatu zwróciły uwagę uczniów na potrzeby bezdomnych, głodnych kotów, które żyją na ogródkach działkowych przy ul. Kanałowej czyli w bezpośrednim sąsiedztwie naszej szkoły. Gdy na dworze zrobiło się zimno, a działkowcy rzadziej odwiedzali swoje ogródki, do uczniów idących błotnistą ul. Kanałową zaczęły podchodzić głodne zwierzaki. Wszyscy zastanawiali się skąd wzięły się te zwierzaki i dlaczego proszą o jedzenie? Pani Kwaśna przybliżyła uczniom historię tego wcale nie małego stadka. A oto historia, którą dzięki niej poznaliśmy:

„Koty na Kanałowej były od zawsze. Miały swoją opiekunkę, swoje miski i ciepły kąt. Wygrzewały się na słonku przed domem. Aż nagle starsza pani zniknęła, odeszła (umarła). Zdezorientowane koty pilnowały pustego domu i czekały, czekały….. Z kotów domowych stały się kotami bezdomnymi, wolno żyjącymi. Na szczęście dość szybko znalazły schronienie na jednej z działek, która należała do dwóch pań lubiących towarzystwo zwierząt. Pod foliowym namiotem pojawiło się kilka domków dla kotów, codziennie ich miski wypełniały się jedzeniem, a dwie łaskawe panie oprócz wiktu i opierunku zadbały także o zdrowie kociaków i oto aby stadko przestało się rozrastać. W pewnym momencie składało się ono z około dwudziestu kotów. Na szczęście większość małych kotów znalazło dom. Sielanka trwała ze dwa lata. We wrześniu 2016 roku panie sprzedały działkę, bo wyprowadziły się z Choszczna. Skończyły się regularne posiłki. Dobrzy ludzie czasami przynoszą domowe resztki, ktoś ugotuje gar żarełka, ale sezon działkowy się skończył więc i pomoc dobrych ludzi też. Tępiciele gryzoni skutecznie pracowali całe lato a teraz potrzebują naszej pomocy. Kocim brzuszkom jedzenie potrzebne jest codziennie, a nie tylko od święta.”

Tak poznaliśmy historię stadka, które potrzebuje naszej pomocy, aby przetrwać zimę. Odzew uczniów ze wszystkich klas był natychmiastowy. Uczniowie przynosili różne kocie smakołyki. Zebraliśmy 35kg suchej karmy i około 5kg puszek z jedzeniem dla kotów. Pani Kwaśna wraz z dwiema uczennicami dbają o to, aby każdego dnia małe co nieco znalazło się w kocich miseczkach. Dzięki zaangażowaniu uczniów naszej szkoły koty: Tosiek, Kumpel, Gremlinka, Ruda, Prosta Główka, Miziak, Krówka i Ogonek przetrwają zimę i na wiosnę znów będą mogły zwalczać działkowe gryzonie.

W akcję pomocy bezdomnym kotom szczególnie zaangażowali się uczniowie z klasy I i II Technikum Ochrony Środowiska, którzy zorganizowali kiermasz Bożonarodzeniowych stroików wykonanych w ramach zajęć Koła Artystycznego. Środki uzyskane z ich sprzedaży (320zł) przekazały Szkolnemu Klubowi Wolontariatu na zakup jedzenia dla bezdomnych kotów. Uczniowie z klasy II i IV Technikum Budowlanego zorganizowali mini koncert świątecznej piosenki. 21 grudnia odwiedzili wszystkie klasy naszej szkoły, gdzie zamiast tradycyjnych darów zbierali datki na pomoc bezdomnym zwierzętom. Pozyskane środki (około 120zł) przeznaczyli na zakup karmy (wystarczyło na prawie 40kg puszek), którą przekazali do Choszczeńskiego Schroniska dla zwierząt.

Wiesława Gruszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *