browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Święto Drzewa

Opublikowano przez 30 listopada 2016 Komentarzy (0)

Dziesiąta rocznica Ogólnopolskiej akcji „Święto Drzewa” w Zespole Szkół Nr 2 w Choszcznie

„Święto Drzewa” jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2002 roku. Jego inauguracją jest międzynarodowa i ogólnopolska akcja sadzenia drzew, co roku w październiku. Program „Święto Drzewa” bierze udział w Kampanii Miliarda Drzew dla Planety zainicjowanej przez Program Narodów Zjednoczonych do spraw Ochrony Środowiska (UNEP) – ogólnoświatowej inicjatywy sadzenia drzew. Od początku partnerem strategicznym przedsięwzięcia są Lasy Państwowe.

Celem programu jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. Wspólne sadzenie drzew przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia naszej planety oraz do zmniejszenia skutków globalnego ocieplenia. „Święto Drzewa” od 14 lat integruje społeczność w inicjatywach lokalnych takich jak – sadzenie drzew, zakładanie ogrodów, otaczanie opieką starych drzew, organizowanie festynów, wycieczek, konkursów  i zbiórek makulatury. Ochrona i sadzenie drzew jest uniwersalnym przesłaniem dla każdego człowieka.

W naszej szkole po raz pierwszy akcja „Święto Drzewa” zorganizowana była w 2007 roku. Jej inicjatorką była pani Kinga Recka-Matyjasik, która wraz z Nadleśnictwem Choszczno i Nadleśnictwem Bierzwnik, wdrożyła działania wspólnego sadzenia drzew.

I tak przez 10 lat, co roku o tej samej porze, uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Choszcznie wraz z pracownikami Nadleśnictwa Choszczno i Bierzwnik uczestniczą w akcji. W akcji zawsze towarzyszyły nam władze lokalne jak i przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Choszcznie. Do udziału w przedsięwzięciu udało nam się zaangażować także Spółdzielnię Mieszkaniową w Choszcznie, Przedszkole Publiczne nr 4 oraz lokalną społeczność. Braliśmy udział w sadzeniu drzew na terenie szkoły, warsztatów szkolnych, osiedla mieszkaniowego przy ul. Polnej.

Naszym spotkaniom zawsze towarzyszył dobry humor i bez względu na warunki atmosferyczne wspaniała zabawa.

W dziesiątą rocznicę akcji, młodzież Zespołu Szkół Nr 2 w Choszcznie wraz z Nadleśnictwem Choszczno i Nadleśnictwem Bierzwnik oraz zaproszonymi gośćmi ze Starostwa Powiatowego w Choszcznie, a także przedstawicielami Gminy Dolice, przystąpiła do sadzenia 200 drzew na terenie Nadleśnictwa Choszczno. Tym razem także sprzyjało nam słońce i dopisywały dobre humory. Po zakończeniu akcji wszyscy zebrali się na ścieżce przyrodniczo-leśnej „Wiśniowa Polana” w Dolicach. Przy ognisku podsumowano całą akcję oraz konkursy towarzyszące: plastyczny – „Święto Drzewa”, którego zwyciężczynią została Natalia Zaczkiewicz z klasy II Technikum Ochrony Środowiska oraz fotograficzny „Przyroda w moich oczach”. Najlepszym zdjęciem okazała się praca Marty Lewickiej uczennicy klasy II Technikum Ochrony Środowiska. Po wręczeniu nagród oraz pamiątek okolicznościowych rozpoczęło się leśne biesiadowanie. Rozmowom nie było końca. Mamy nadzieję, że takie działania będą nadal udziałem naszej szkoły. Warto jest bowiem zwrócić uwagę na wzajemną zależność pomiędzy człowiekiem a ekosystemem naszej planety, a także wskazywać wpływ sadzenia drzew na zmiany klimatyczne na Ziemi.

Kinga Recka-Matyjasik

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *