browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Narodowe Święto Niepodległości

Opublikowano przez 16 listopada 2016 Komentarzy (0)

Odzyskanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór daty 11 listopada można uzasadnić zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Campiegne właśnie 11 listopada 1918 roku, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Tak więc data święta niepodległości jest symboliczna i umowna. Przyjęło się, że tego dnia odzyskaliśmy niepodległość, bo wtedy Rada Regencyjna przekazała władzę w ręce komendanta Józefa Piłsudskiego, który został naczelnikiem państwa. Ale trzeba pamiętać, że powrót Polski na mapę Europy budowano bardzo długo.

Dzień 11 listopada jest bardzo ważny dla historii naszego kraju, ponieważ po latach niewoli Polska odzyskała suwerenność i mogła jako niezależne państwo samodzielnie decydować o losach swoich obywateli. Młodemu pokoleniu święto uświadamia, że życie w wolnej Polsce zawdzięczamy Tym, którzy walczyli o nią, często płacąc najwyższą cenę – cenę życia. Ukazuje takie wartości jak patriotyzm i przynależność do narodu polskiego. Ten szczególny dzień powinien być dla nas Polaków okazją do powiedzenia sobie „Jestem Polakiem i jestem z tego dumny”, wzbudzać dumę i radość. Stać się czymś więcej, niż tylko czerwoną kartką w kalendarzu i dniem wolnym od pracy i nauki.

W Zespole Szkół Nr 2 im Noblistów Polskich Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy uroczystym apelem. Był to montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły. W hołdzie dla tych co zginęli i tych co doczekali wolnej Ojczyzny pod kamieniem pamiątkowym zapłonął znicz.

Korzystając z okazji, że zebraliśmy się wszyscy dyrektor szkoły pani Barbara Ciecierska przedstawiła laureatów Konkursu poezji patriotycznej oraz Konkursu pieśni patriotycznej, które odbyły się w ramach ogólnopolskiego konkursu „Szkoła młodych patriotów”.

W Konkursie poezji patriotycznej zwyciężyła Maria Chorbińska z klasy IIILOa. II miejsce zajęła Nikolina Mizielińska z klasy IITOŚ, III miejsce ex eaquo zajęły Weronika Nahorska z klasy IIILOa oraz Natalia Rosłon z klasy IITH.

W Konkursie pieśni patriotycznej I miejsce zajęła Michalina Simińska z klasy IITH, II miejsce zajął Łukasz Baranowski z klasy IVTH, III miejsce Sandra Nykiel i Sandra Stolarz z klasy IITOŚ.

Zespół Szkół Nr 2 bierze również udział w projekcie Bezpieczna+. Koordynatorami projektu jest pani Edyta Tyburczy-Kujawa oraz pan Tomasz Płonka. W ramach projektu uczniowie naszej szkoły mieli okazję zdobyć certyfikaty z kursu „Pierwsza pomoc przedmedyczna z zastosowaniem defibrylatora AED”. W imieniu swoich uczniów certyfikaty odebrali następujący wychowawcy:

pani Agnieszka Kasperczuk (ILOa)

pani Kinga Recka-Matyjasik (ITB)

pani Edyta Kondela (ITH, ITOŚ)

pani Aneta Tuszyńska-Parol (IA)

pani Teresa Wiśniewska (IB)

pani Beata Zgorzelska (IILOa)

pan Mariusz Spychaj (IITB)

pani Joanna Korzeniewska (IITH)

pani Małgorzata Brzustowicz (IITOŚ)

pan Andrzej Zakrzewski (IIITB)

Adrianna Dokurno

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *