browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Projekt polsko-niemiecki już za nami

Opublikowano przez 10 października 2016 Komentarzy (0)

W dniach 26-30.09 2016 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Choszcznie odbył się projekt “Praktyki zawodowe w zawodzie ślusarz- szansą na zwiększenie mobilności i kompetencji zawodowych”. Realizacja projektu została dofinansowana przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Starostwo Powiatowe w Choszcznie. Grupę polską reprezentowali uczniowie klasy IIIA ZSZ: Emil Butkiewicz, Kamil Kłosak, Patryk Michalski, Bartosz Jańczy wraz z kierownikiem warsztatów szkolnych. panem Januszem Solskim. Skład grupy partnera niemieckiego – Oberstufenzentrum Oder – Spree w Fürstenwalde był następujący: Bendix Fischer, Fritz Fröhlich, Robert Behnke, Max Wienke oraz opiekun i nauczyciel zawodu, pan Ralf Umbreit. Nie można zapomnieć o całym sztabie współpracowników, którzy wspierali przebieg projektu. Wśród nich należy wymienić: dyrekcję szkoły – panią Barbarę Ciecierską, panią Jolantę Plutę, nauczycieli: panią Małgorzatę Brzustowicz, panią Aleksandrę Pajor, pana Mariusza Spychaja, panią Edytę Tyburczy-Kujawę, panią Joannę Kozanecką, panią Anetę Tuszyńską- Parol, pana Macieja Żołnierzowa, pana Pawła Stasiaka, pana Andrzeja Zakrzewskiego, pana Piotra Masłowskiego, przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego: Weronikę Nahorską z IIILOa, Karolinę Kamelę z IIITH, Paulinę Goliszek z IVTH oraz koordynatora projektu pełniącego rolę tłumacza – panią Teresę Wiśniewską.

Głównym celem projektu było zdobycie nowych umiejętności w ramach praktyki zawodowej w firmie Malms w Choszcznie. Program wizyty przebiegał zgodnie z planem, każdy dzień obfitował w nowe doświadczenia i wydarzenia.

W pierwszy dzień projektu, 26.09.2016r., goście przyjechali z opóźnieniem, ponieważ mieli awarię samochodu. Po oficjalnym powitaniu nasi partnerzy udali się do hotelu, a następnie na obiad. Ze względów czasowych poczęstunek oraz zwiedzanie szkoły przełożono na godzinę 18.00. O godzinie 19.00 odbyło się spotkanie integracyjne. Uczestnicy wieczoru wzięli udział w licznych konkurencjach, m.in. karaoke, “Jaka to melodia?”, puzzlach, skojarzeniach, kalamburach. Rywalizacja wśród zespołów sięgała zenitu. Każdy chciał wygrać. Talent i kreatywność uczestników nie znały granic. Ostatecznie triumfował zespół nr 1 pod egidą pani Barbary Ciecierskiej. W rolę animatora kulturalnego wcieliła się pani T. Wiśniewska, asystowały jej przedstawicielki SU: Weronika Nahorska, Karolina Kamela i Paulina Goliszek.

W kolejnych dniach tj. 27-29.09.2016r. młodzież miała okazję poznać zasady funkcjonowania zakładu pracy, pogłębić wiedzę fachową oraz nabyć nowe umiejętności, wykonując prace zlecone przez pracowników firmy. Można było zauważyć duże zaangażowanie i integrację całej grupy. Po zajęciach praktycznych była zaplanowana aktywność fizyczna. Zarówno goście, jak i nasza kadra pedagogiczna brała udział w zmaganiach na kręgielni w Barlinku i w zajęciach sportowych w ZS NR 2 w Choszcznie. Duch współzawodnictwa nie opuszczał żadnej z grup, każdy chciał być najlepszy. Punktem kulminacyjnym zajęć sportowych była lekcja golfa na polu golfowym Modry Las. Nasz instruktor, pan Scott, wykazał niebywałe podejście do amatorów golfa. Jego lekcja była świetnym pokazem umiejętności golfisty połączonych z elementami gry aktorskiej. Podsumowanie projektu połączone z oficjalną kolacją odbyło się w czwartek 29.09.2016r. w restauracji Promenada. Wśród zaproszonych gości na uroczysty wieczór należy wymienić: Panią Wiolettę Kaszak – wicestarostę Powiatu Choszczeńskiego, Państwa Letkomiller – właścicieli firmy Malms, dyrekcję szkoły, przedstawicieli grona pedagogicznego oraz uczestników projektu. Po oficjalnych podziękowaniach i wręczeniu okolicznościowych upominków, przyszedł czas na refleksje i wstępne podsumowanie projektu.

Piątek 30.09.2016r. był ostatnim dniem wizyty naszych partnerów i zbiegł się z Dniem Chłopaka. Oficjalne pożegnanie odbyło się w gabinecie dyrektora szkoły. Pani Barbara Ciecierska podarowała na pamiątkę naszym gościom parasole, aby chroniły ich przed deszczem. Widać niebu udzielił się nasz nastrój, zaczęło padać, żal było się żegnać. No cóż, 5 dni minęło bardzo szybko, pozostały wspomnienia i zdjęcia, które przybliżają niezapomniane chwile.

PS. Patrząc z perspektywy na projekt, ustalamy TOP LISTĘ projektu w następujących kategoriach:

  1. Najciekawsze wydarzenie;
  2. Najbardziej odlotowa zabawa;
  3. Najsmaczniejszy posiłek;
  4. Największy smakosz;
  5. Największa niespodzianka;
  6. Najśmieszniejszy moment wizyty;
  7. Najsmutniejsza chwila projektu;
  8. Najsympatyczniejszy uczestnik projektu;
  9. Najlepszy praktykant;
  10. Największy indywidualista.

Wszystkich zainteresowanych szczegółami TOP LISTY odsyłamy do uczestników projektu.

Teresa Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *