browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

Opublikowano przez 3 września 2016 Komentarzy (0)

Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2016/2017. Kolejny rok szkolny w grubej księdze lat. Jesteśmy gdzieś w środku, wiele stronic za nami i wiele przed nami. Kiedy pomyślimy o tym, że na historię szkoły składa się tyle pokoleń uczniów pamiętających mocniej lub słabiej pobyt tutaj, praca tak wielu nauczycieli, których się wspomina lub nie, nabieramy szacunku dla czasu. Czas potrafi utrwalić i wzmocnić wspomnienia, ale potrafi też niweczyć wysiłki. Ma jednak zbawczą moc nadawania właściwych proporcji. Na co dzień przejmujemy się każdą sprawą, czy to ważną, czy nie, drobiazgi często pochłaniają nas najbardziej, bywa, że bolą najbardziej. Po latach jednak to, co bolało, okazuje się epizodem, nieważnym szczegółem. A to, co było naprawdę istotne, odzywa się pełnym głosem.

Wiedząc o tym, chcieliśmy nowy rok szkolny rozpocząć tak, by uczniowie, szczególnie uczniowie klas pierwszych, mieli dobre wspomnienia. Chcieliśmy, żeby kiedyś mogli opowiedzieć, że wtedy, gdy bali się pierwszego dnia w nowej szkole, ktoś pokazał im to, co jest ważne, zwrócił do nich z pocieszającym słowem, rozproszył obawy.

Uroczystość 01.09.2016 r. w hali Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie taki miała cel. Prowadzący: Weronika Nahorska z IIILOa i Kamil Kowalczyk z IILOa rozpoczęli od przypomnienia 01.09.1939 r. – dnia, w którym zwykłe szkolne obawy przestały mieć znaczenie, ponieważ większy strach zapanował nad całym światem. Marzenia legły w gruzach, przyszłość stała się niewiadomą. I wtedy Polacy stanęli do walki, by przywrócić światu ład. Walczyli o ojczyznę – najwyższą wartość, ale walczyli również o to, by nikt życiu nie stawał na drodze. Te wątki właśnie Weronika i Kamil ukazali w swojej narracji, a uzupełnieniem ich słów było wystąpienie Nikoliny Mizielińskiej z IITOŚ, która wyrecytowała lubiany w czasie wojny wiersz Kazimierza Wierzyńskiego, oraz Michaliny Simińskiej z IITH, która zaśpiewała przejmującą piosenkę z filmu “Miasto 44”.

Po historycznej części rozpoczęcia nastąpiła część poświęcona bezpośrednio nowym wyzwaniom. Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie, pani Barbara Ciecierska, przywitała wszystkich znamienitych gości, a następnie wymieniła priorytety na nowy rok szkolny oraz programy edukacyjne, których realizację w tym roku rozpoczniemy. W każdym roku szkolnym jest ich kilka, nie inaczej jest również teraz. Pani dyrektor podziękowała przy tym Starostwu Powiatowemu w Choszcznie za przychylność i znaczące wsparcie, bez którego być może nie mielibyśmy odwagi zgłaszać wciąż nowych propozycji. Do pierwszaków pani dyrektor kierowała zachętę. My z zachętą pani dyrektor jak najbardziej się zgadzamy, niech się uczą pierwszaki.

Do pierwszaków zwrócił się również Starosta Choszczeński, pan Adam Andriaszkiewicz. Powiedział, że cieszy się z ich wyboru i podkreślił, że w naszej szkole będą mogli osiągać założone przez siebie cele. Dzięki słowom Pana Starosty wiemy już, co powinniśmy zrobić jak najszybciej. Powinniśmy bardzo dobrze rozpoznać cele uczniów klas pierwszych i ich wspomóc.

Szczególną chwilą rozpoczęcia roku szkolnego było uroczyste powierzenie obowiązków wychowawcom klas pierwszych. Wystąpili oni z reprezentantami swoich klas i otrzymali od pani dyrektor notatniki. Oby szybko zapełniły się pochwałami i nagrodami.

Na koniec Michalina Simińska jeszcze raz uraczyła nas piosenką. Tym razem dość beztroską, bo niech odejdą troski, ten rok będzie boski.

Dziękujemy wszystkim za przybycie na naszą uroczystość. Mamy nadzieję, że stanie się wspomnieniem, do którego będzie się chętnie wracało.

Fotografie: Piotr Figas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *