browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

VIII Konkurs Geograficzny w ZS Nr 2

Opublikowano przez 18 czerwca 2016 Komentarzy (0)

Dyrektor szkoły, mgr Barbara Ciecierska, naucza na co dzień geografii, a ponieważ jest jej pasjonatem, to i z właściwą sobie swadą zaszczepia tę miłość. Zaszczepianie odbywa się naturalną drogą lekcyjną, ale też drogą mozolnych negocjacji, które poprzedzają coroczny Konkurs Geograficzny w Zespole Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie. Tym razem uczniowie sami wybrali temat:

Wielkie mocarstwa”

Dlaczego akurat chcieli dowiedzieć się więcej o Stanach Zjednoczonych, Chinach i Rosji? Być może dlatego, że po prostu warto poznać coś więcej niż tylko kolejną medialną sensację. W każdym razie drużyny przystępujące do konkursu, a były to klasy I Technikum Budowlanego z wychowawcą, panem Mariuszem Spychajem, I Technikum Handlowego z wychowawczynią, panią Joanną Korzeniewską, oraz klasa I Technikum Ochrony Środowiska z wychowawczynią, panią Małgorzatą Brzustowicz, musiały sięgnąć do literatury, w tym zaproponowanych przez organizatorkę książek i czasopism geograficznych. W ten sposób pierwszy cel konkursu: kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania i poszerzania wiedzy, został zrealizowany.

Drugi cel, mianowicie: stwarzanie młodzieży możliwości współzawodnictwa i osiągnięcia sukcesu, został zrealizowany 15.06.2016 r., kiedy konkurs się odbył. Realizacja tego celu to bez mała feeria i feta, ponieważ to, co pokazali uczniowie, skłoniło powściągliwe jury do równie powściągliwej oceny imprezy maskującej naprawdę rozbawione oblicza – “Musimy przyznać, że konkurs rozwija się z roku na rok”. Jury być może nie zdawało sobie sprawy, formułując sąd powyższy, że i kolejny cel został zrealizowany – wykorzystanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu.

A działać mógł każdy członek drużyny. Jedni prezentowali wiedzę w formie odpowiedzi ustnych, drudzy w plastycznej formie folderu reklamowali turystykę wylosowanego państwa. Natomiast jedni z drugimi  w formie scenki przedstawiali walory i atrakcje wylosowanego państwa.

Klasa I Technikum Budowlanego ukazała bezmiar Rosji, gdzie ni widu, ni słychu. Wnioskujemy to po tym, jak chłopaki siedli tak blisko siebie, bliziutko – jakby szukając drugiego człowieka. Poważnie mówiąc – bardzo ciekawe i przydatne informacje zostały podane w atrakcyjnej formie dialogu autochtona z nieco zdezorientowanymi podróżnymi. Klasa I Technikum Handlowego przywołała znane nam obrazki męczącej wycieczki. Dlaczego męczącej? To proste. Przewodnik turystów zaproponował spacer po Wielkim Murze, a ten jest długi. To był naprawdę Długi Marsz. Na szczęście ukoiły nas dźwięki chińskiej muzyki tradycyjnej i pląsy chińskich tancerek, które znamy pod swojsko brzmiącymi imionami Natalia, Ewa, Sylwia, Patrycja i Justyna. Na koniec z pompą i w blasku fleszy, oczywiście po czerwonym dywanie, jak przystało na Hollywood, na scenę wtargnęli celebryci z I Technikum Ochrony Środowiska, onieśmielając nieustraszonych do tej pory belfrów. Nie można bowiem nie ulec urokowi Angeliny Jolie, Amy Winehouse, Marylin Monroe, Johnny’ego Deppa w roli Jacka Sparrowa, Leonarda di Caprio. Klimat blichtru, ale i ogromna żywiołowość, przesada we wszystkim, ale taka prawdziwie amerykańska, która nas inspiruje, bawi, pobudza – oto całe Hollywood.

Drużyny rywalizowały o tytuł „Mistrza wiedzy geograficznej”, ale oczywiście były też mniej spektakularne nagrody, o których wiedzą tylko miłośnicy geografii, jak choćby dobre oceny za rzetelnie wykonaną pracę. Jury w składzie: pani Jadwiga Czyż jako przewodnicząca, pani Kinga Recka-Matyjasik, pani Lidia Michalska, pani Edyta Tyburczy-Kujawa, pani Agnieszka Kurpiewska i pan Piotr Figas, miało sporo do zrobienia. Najpierw oceniono przygotowane wcześniej foldery, w dniu konkursu wysłuchano trzech tur odpowiedzi ustnych, obejrzano scenki, dyskutowano, liczono, podejmowano decyzję. Każda drużyna spisała się dobrze, szczególnie w konkursie scenek, za które wszyscy otrzymali maksimum punktów. O wyniku zadecydowały drobne punkty cząstkowe, a drobne punkty, które da się policzyć, jak powszechnie wiadomo, działają zazwyczaj na korzyść handlowców. Bo to właśnie drużyna Technikum Handlowego zdobyła tytuł “Mistrza wiedzy geograficznej”. Gratulujemy!

Poniżej zamieszczamy gorące oceny konkursu samych uczestników, których udało nam się złowić po zmaganiach.

“Uważamy, że wszystkie klasy zaprezentowały się świetnie. Z każdej prezentacji mogliśmy dowiedzieć się cennych informacji o danym mocarstwie. Jesteśmy bardzo zadowoleni.”

“Czułam zachwyt, kiedy gwiazdy weszły na czerwony dywan. Byłam podekscytowana, kiedy zobaczyłam wystrój sali.”

“Serce waliło mi mocniej, gdy były ogłaszane wyniki.”

“Czuliśmy wielki stres przed wejściem na czerwony dywan.”

“Rozczarowanie,  że drugie miejsce, ale nie to jest najważniejsze. Nauczyliśmy się integrować, o!”

“Po występie otrzymaliśmy wielkie brawa. Dziękujemy!”

“Szczęście po odnalezieniu punktu na mapie.”

“Wierzymy w sprawiedliwość, bo jury było sprawiedliwe.”

“Mordercza praca!”

“Profesjonalne nastawienie.”

“Pięknie tańczyły.”

Ciekawe, co na to nasz Jack Sparrow, czyli Agnieszka. Jury twierdzi, że to cicha dziewczyna. Czyżby?

Fotografie: Edyta Tyburczy-Kujawa i Piotr Figas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *