browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Rekord czytania

Opublikowano przez 11 czerwca 2016 Komentarzy (0)

Redaktorzy czasopisma “Biblioteka w Szkole” ubolewają. Jak ma nie ubolewać bibliotekarz, kiedy czytelnictwo spada! Ubolewają również dlatego, że, jak piszą, ogólnopolska akcja “Jak nie czytam, jak czytam” nie zawsze mogła liczyć na przychylność.

Na szczęście bibliotekarze nie tylko ubolewają. Potrafią zakasać rękawy i bić rekordy. 10 czerwca 2016 r. o godz. 10.00 biblioteki ustanowiły rekord czytania książek w jednym momencie. Taka właśnie była idea akcji “Jak nie czytam, jak czytam”. Celem było zwrócenie uwagi na diagnozowany spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków powyżej 15. roku życia, promocja czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, promowanie czytania dla przyjemności.

Zespół Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie przyłączył się do akcji. Czytało 155 uczniów i nauczycieli. Akcji towarzyszyły różne wydarzenia wymyślone przez panią Lillę Rybkę oraz Samorząd Uczniowski: budowanie wieży z książek, chwytanie jednego z pęku baloników wypełnionych helem z hasłem propagującym czytanie np. “Myślę, więc czytam”, “Czytając, uczysz się świata”. Uczniowie, którzy chwycili balonik, w zamian otrzymywali książkę. Akcja zakończyła się spotkaniem w czytelni szkolnej, gdzie klasom ILOa i ITH fragment swojej ulubionej książki o architekturze Florencji czytał nauczyciel wychowania fizycznego, pan Tomasz Płonka.

Pan Tomasz Płonka czyta w bibliotece szkolnej regularnie tzn. czyta na głos zaproszonym klasom. Tak, tak, bowiem nasza biblioteka już od dawna prowadzi akcję “Międzypokoleniowe Czytanie”. Czytało wielu nauczycieli, czytała dyrektor szkoły, pani Barbara Ciecierska. W bibliotece miało miejsce także “Narodowe Czytanie <<Trylogii>>” oraz “Narodowe Czytanie <<Lalki>>”. W pełnokrwisty, doskonale oddający charakter wybranych fragmentów, nie dający się zapomnieć sposób, dzieło Prusa czytała studentka Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Joanna Rybka.

Wszystkim, którzy czytali, serdecznie dziękujemy!

we współpracy z Lillą Rybką, Piotr Figas

Fotografie: Jan Kowalonek i Piotr Figas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *