browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Z szacunku dla bohaterów

Opublikowano przez 18 kwietnia 2016 Komentarzy (0)

Karolina Kamela i Natalia Rosłon – uczennice klas II i I Technikum Handlowego, startują w rekrutacji do udziału w XXII. sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tegorocznym tematem projektu będącego podstawowym kryterium rekrutacyjnym jest: “Miejsca pamięci — materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”.

Dziewczyny zainteresowały się miejscem o doniosłym znaczeniu – to Kwatera Żołnierzy Wojska Polskiego, Jeńców Oflagu IIB, Ofiar Wojny Obronnej z 1939, która znajduje się na Cmentarzu Komunalnym w Choszcznie. Z wywiadu przeprowadzonego ze Sławomirem Gizińskim, współautorem książki “Oflag II B Arnswalde. Jenieckie losy”, dowiedziały się o błędnych inskrypcjach znajdujących się na tabliczkach nagrobkowych. Postanowiły zweryfikować wszystkie błędy w danych osobowych i sprostować najbardziej oczywiste z nich. W tym celu w Zespole Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie umieściły gazetkę informacyjną.

Ze swoją inicjatywą wyszły również poza szkołę. Analizując wyniki przeprowadzonej akcji ankietowej wśród mieszkańców Choszczna i okolic, wyciągnęły wnioski, ze najmniej informacji o Kwaterze Wojennej posiadają młodzi ludzie. Aby temu zaradzić, przeprowadziły w szkole poświęcone tematowi lekcje, wspomagając się prezentacją na temat Cmentarza Jeńców Wojennych.

O dalszych krokach będziemy informowali. Dziękujmy mediom za zainteresowanie, ponieważ już ukazują się artykuły na temat inicjatywy dziewczyn. Warto zajrzeć na stronę Urzędu Miejskiego w Choszcznie, gdzie temat został obszernie omówiony.

Tomasz Płonka i Piotr Figas na podstawie informacji bohaterek wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *