browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Ważna lekcja historii Polski

Opublikowano przez 17 kwietnia 2016 Komentarzy (0)

W całej Polsce obchodzona jest 1050. rocznica chrztu Polski. To przełomowe dla naszego państwa i narodu wydarzenie miało miejsce za panowania Mieszka I. I choć legendarne początki państwa polskiego sięgają dalej w głąb historii, to ze względu na to, że Mieszko zdecydował się porzucić pogaństwo i przyjąć chrzest, jako pierwszy pojawił się w źródłach pisanych. Stąd właśnie przyznajemy mu rolę pierwszego władcy potwierdzonego w źródłach historycznych.

W Gnieźnie i Poznaniu w dniach od 14-16. kwietnia 2016 r. trwały uroczystości związane z tym niezwykłym wydarzeniem. My także postanowiliśmy skromnie o nim przypomnieć, zapraszając społeczność szkolną na otwartą lekcję historii poświęconą tej ważnej rocznicy. Lekcję przygotowali nauczyciele historii: pani Beata Zgorzelska i pani Adrianna Dokurno oraz nauczyciele religii: ks. Sebastian Kubiński i ks. Marek Gajowiecki. Scenografia autorstwa pani Lilli Rybki budowała świetną atmosferę. Spotkanie dowiodło, że można z powodzeniem wykorzystać cały potencjał  środków pozostających w dyspozycji szkoły, by w sposób atrakcyjny uczyć. Na co dzień wzbogacamy lekcje multimediami czy też materiałem źródłowym i dokumentalnym, tym razem jednak stanęliśmy przed zadaniem zaciekawienia licznie zgromadzonej w auli szkolnej młodzieży, która, jak wiadomo, chce wykorzystać dobrą okazję do zabawy. Było jednak inaczej – “reakcji pogańskiej” podobnej do tej wspomnianej w wykładzie, nie zanotowaliśmy. Dziękujemy Wam, Uczniowie, za postawę skupienia podczas prelekcji oraz gromkie brawa w części rozrywkowej.

Sami musicie przyznać, że lekcja była udana. Wykorzystano prezentację multimedialną i fragmenty kronik Galla Anonima oraz Jana Długosza. Następnie okazało się, że nasze dobro narodowe w postaci pięknych niewiast ma się znakomicie, ponieważ Żaneta Wzorek oraz Iza Zawadowska z ILOa cudownie się spierały, podając rzeczowe argumenty, czy warto było przyjąć chrześcijaństwo. Jednak najbardziej spodobała się scenka, w której  Mieszka I, borykającego się z porzuceniem dotychczasowego pogańskiego życia, wspaniale zagrał Łukasz Sieklucki z ITB, a mądrą, niezwykle pobożną i wymowną (mówiła à la po czesku!) Dobrawę zagrała Karolina Kamela z IITH. Zasłużony aplauz widowni zebrał na koniec ks. Marek, który rapująco podsumował panowanie naszego pierwszego chrześcijańskiego władcy. Mieszko I – nasz pierwszy ziom! Dla wytchnienia zaprezentowano fragmenty kroniki filmowej z 1966 roku poświęcone obchodom 1000 – lecia chrztu Polski. Można dyskutować, na ile PRL miał prawo obchodzić tę rocznicę, jednak materiał dokumentalny, wzbogacony stosownym komentarzem, był pouczający.

Lekcję sprawnie poprowadzili: Marlena Sadowska z ILOa i Marek Nowak z IITH. Słuchało się ich z przyjemnością.

Beata Zgorzelska

Fotografie: Piotr Figas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *