browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Uroczystości majowe 2016

Opublikowano przez 29 kwietnia 2016 Komentarzy (0)

26.04.2016 r. pani Beata Zgorzelska przygotowała apel upamiętniający ważne rocznice przypadające na początek maja. W apelu wzięli udział przedstawiciele klas ILOa, ITOŚ, ITH i ITB. Uczniowie przedstawili społeczności szkolnej Zespołu Szkół Nr 2 aranżowane teksty historyczne, wiersze oraz pieśni.

1-szy maja jest dniem Święta Pracy obchodzonym od 1890 roku na świecie, a w Polsce jest świętem państwowym od 1950 roku. Został on ustanowiony na pamiątkę strajku chicagowskich robotników walczących o podstawowe prawa każdego pracownika do godnej pracy. 1-szy Maja to także ważna rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Tego właśnie dnia w roku 2004 Polska stała się członkiem tej europejskiej organizacji o charakterze polityczno – gospodarczym. Państwa tworzące Unię Europejską pielęgnują wartości przyświecające idei integracji, jakimi są: prawa człowieka, demokracja i praworządność. 12 lat naszej obecności w strukturach unijnych odmieniło polską rzeczywistość. Fundusze unijne wykorzystywane są zarówno w sferze polityki gospodarczej, jak i społecznej. Niewątpliwie z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej związany jest Dzień Europy, który obchodzimy 9-go maja, na pamiątkę ogłoszenia Deklaracji Roberta Schumana – dokumentu, który zapoczątkował proces jednoczenia Europy. Hasłem Unii Europejskiej są słowa greckiego filozofa Arystotelesa: „Jedność w różnorodności”. To hasło odzwierciedla naszą, a także innych narodów obecność i uświadamia sens integracji i wspólnoty – wartości uniwersalnych, a przez to ponadczasowych.

Symboliczną datą jest 2-gi maja. Jest to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzony na mocy ustawy z 20 lutego 2004. Już od 12 lat świętujemy dzień poświęcony naszym barwom narodowym. Flaga polska jest symbolem naszej tożsamości, gdzie biel oznacza czystość, a czerwień krew przelaną przez Polaków w obronie Ojczyzny. Flaga jest jednym z polskich symboli narodowych jednoczących wszystkich Polaków w chwilach radości oraz smutku. Nasz Stadion Narodowy jest rozświetlony w polskich barwach, a podczas wszelkich uroczystości, w tym także na naszych szkolnych apelach, nie może zabraknąć symbolu naszej historii i tożsamości.

8-go maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. To ważny dzień w dziejach nie tylko każdego Polaka, ale w ogóle ludzi na świecie. Tego dnia w roku 1945 nazistowskie Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację przed przedstawicielami koalicji antyhitlerowskiej. Zakończyła się trwająca 6 lat wojna, która pochłonęła miliony ofiar, zaangażowała państwa ze wszystkich kontynentów, doprowadziła do kryzysu fundamentalnych dla ludzkości wartości i odmieniła bezpowrotnie świat. To dzień zwycięstwa nad nazizmem. W tym roku obchodzimy 71. rocznicę jej zakończenia. Cały czas aktualne pozostaje hasło: „NIGDY WIĘCEJ WOJNY”.

Najwięcej czasu poświęcono Świętu Konstytucji 3-go Maja. To dzień uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej. W 2016 roku mija 225 lat od tego ważnego dla nas Polaków wydarzenia. Biorący udział w apelu uczniowie wcielili się w postacie historyczne z epoki, ukazali gorący klimat, w jakim konstytucja się  rodziła, przypomnieli haniebną Targowicę. Dowiedli, że dziedzictwo Konstytucji 3-go Maja nadal obowiązuje.

Podczas apelu dyrektor szkoły, pani Barbara Ciecierska, wręczyła wychowawcom klas wydaną z okazji Międzyszkolnego Konkursu “Nobliści Polscy” publikację o naszych patronach. Posłuży ona jako źródło pytań do quizu, który odbędzie się podczas Święta Szkoły.

Beata Zgorzelska

Fotografie: Edyta Tyburczy-Kujawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *