browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Istota jest w głosie

Opublikowano przez 19 kwietnia 2016 Komentarzy (0)

Kiedy bierzemy do ręki tekst poetycki, zdarza się często, że bardzo nam się podoba, lecz ważniejsze sprawy nakazują stwierdzić filozoficznie: “kiedyś do niego wrócę”, by nie wrócić. Nie ganimy tej postawy, broń Boże! Życie wymaga od nas wiele, ono nie może czekać. Na szczęście zdarza się również, że magia poezji pozostawia jakiś życiodajny osad. I zdarza się, że kiedy ktoś gdzieś zorganizuje spotkanie podobne do XVII. Konkursu Poezji Religijno-Patriotycznej, i my na nim będziemy, to może się okazać, że poezja wymaga od nas jeszcze więcej niż życie. Wymaga od nas głębokiej pokory, ponieważ kiedy jakiś młody człowiek wypowie prawie wszystko, co w poezji wielkich jest ukryte, zrozumiemy, ile pominęliśmy, nie słysząc wcześniej tego głosu pokoleń, który jest tak ważny, żebyśmy stanowili wspólnotę. To dobrze, że wypowiedzieć można nie wszystko, bowiem reszta należy do słuchacza. Niech i on usłyszy nakaz uczestnictwa i kontynuacji. A kiedy i wykonawca, i słuchacz nawiążą kontakt za sprawą poezji, to wtedy zapowiadany powrót nastąpi. Czujemy się bezpiecznie wśród swoich.

Piszemy to po to, by podkreślić wielkie emocje towarzyszące zorganizowanemu przez Akcję Katolicką XVII. Konkursowi Poezji Religijno-Patriotycznej, który odbył się 16.04.2016 r. w pięknie przez panią Lillę Rybkę przystrojonej auli Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie. Były to dobre emocje, była to prawdziwa więź. Być może rywalizacja sama w sobie emocje wyzwala, lecz tak naprawdę liczy się tylko te kilka godzin spędzonych razem. Podczas konkursu zaprezentowali się młodzi recytatorzy z całego powiatu choszczeńskiego i jury miało rzeczywiście problem, jak ocenić wykonawców. Wielu zaprezentowało bardzo wysoki poziom, więc dyskusje były żywe. A ponieważ ocena artystów zawsze jest do pewnego stopnia subiektywna, nie pozostawało nic innego, jak zdać się na racjonalnie wyważone, poddane próbie fachowości, intuicje. Wygrali ci, którzy wzbudzili największe emocje, którym ich własny głos podpowiedział, jak wypowiedzieć istotę wiersza.

Oto nagrodzeni:

I. Kategoria szkół podstawowych, klasy I-III:

1. miejsce – Zuzanna Kowalska ze Szkoły Podstawowej w Krzęcinie, filia Granowo;
2. miejsce – Maria Siwek ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Choszcznie;
3. miejsce – Amelia Szyszka ze Szkoły Podstawowej w Sławęcinie.

II. Kategoria szkół podstawowych, klasy IV-VI:

1. miejsce – Aleksandra Dziedzic ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Choszcznie;
2. miejsce – Ada Kłos ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Choszcznie;
3. miejsce – Kinga Gębarska ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Choszcznie;
Wyróżnienie – Chandi Singh ze Szkoły Podstawowej w Sławęcinie.

III. Kategoria gimnazjów:

1. miejsce – Zofia Kucharska z Publicznego Gimnazjum w Choszcznie;
2. miejsce – Justyna Gwoździk z Publicznego Gimnazjum w Choszcznie;
3. miejsce – Julia Budynek z z Publicznego Gimnazjum w Choszcznie;
Wyróżnienie – Konrad Miszkiewicz z Publicznego Gimnazjum w Choszcznie.

IV. Kategoria szkół ponadgimnazjalnych:

1. miejsce – Łukasz Baranowski z Zespołu Szkół Nr 2;
2. miejsce – Anna Rybka z Zespołu Szkół Nr 1;
3. miejsce – Natalia Apanasowicz z Zespołu Szkół Nr 2;
Wyróżnienie – Karolina Kamela z Zespołu Szkół Nr 2.

V. Nagroda Publiczności:

Karolina Kamela z Zespołu Szkół Nr 2, która recytowała wiersze swojego dziadka.

VI. Nagroda Akcji Katolickiej:

Antonina Resiak ze Szkoły Podstawowej w Zamęcinie.

VII. Nagroda specjalna księdza Sebastiana Kubińskiego:

Hanna Marciniak ze Szkoły Podstawowej w Lubianie.

Na koniec przytaczamy słowa przewodniczącego jury, księdza Marka Gajowieckiego:

Tradycja corocznego Konkursu Poezji Patriotyczno-Religijnej im. ks. prałata Jana Abramskiego w Zespole Szkół Nr 2 w Choszcznie jest doskonałą okazją, by promować wartości człowieka w czasach, kiedy prawda jest tak często relatywizowana. Podobnie jak statek tonie nie dlatego, że jest woda wokół niego, lecz ponieważ zalewa go od środka – tak konieczne jest, by dzisiaj uwrażliwiać młode pokolenie na piękno słowa. To właśnie w poezji ukryte są odwieczne dążenia człowieka, prawda o człowieczeństwie, która może chronić młodych ludzi przed przejawami hedonistycznego nihilizmu. Dlatego komisja cieszy się, że tak wielu młodych ludzi poszukuje w poezji ludzkich wartości, które skutecznie inspirują do pięknego życia.

Poziom deklamacji był bardzo wyrównany. Zwróciliśmy uwagę nie tylko na dykcję poszczególnych uczestników, ale nade wszystko poszukiwaliśmy prawdy w interpretacji tekstu. Docenialiśmy wkład i wielką rolę opiekunów w merytorycznym przygotowaniu uczniów. Zwróciliśmy uwagę na trafny, coraz lepszy dobór utworów poetyckich. Wszyscy byliśmy zgodni co do tego, że poziom konkursu z roku na rok jest coraz wyższy. Po burzliwych, długich naradach wyłoniliśmy laureatów. Jednak uważamy, że każdy uczestnik odniósł osobiste zwycięstwo, albowiem nic tak nie odkrywa prawdy o ludzkim życiu jak poezja.

ks. Marek Gajowiecki

Mamy nadzieję spotkać się w przyszłym roku.

Fotografie: Piotr Figas (ze względów organizacyjnych nie posiadamy zdjęć indywidualnych recytatorów, warto zajrzeć na stronę Starostwa Powiatowego w Choszcznie oraz Urzędu Miejskiego w Choszcznie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *