browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Pod znakiem serca

Opublikowano przez 19 lutego 2016 Komentarzy (0)

Znakiem serca można opatrzyć wszystko, co działo się 17.02.2016 r. w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie. Niewątpliwie trzeba serca, aby już po raz dziesiąty zorganizować tak dużą imprezę, której cel nie może być zmierzony, choć, jak zaraz się przekonamy, pewne dane wyraziście odkrywają niezbite prawdy. Serce do poezji posiada od zawsze pani Lilla Rybka, która właśnie 10 lat temu w bardzo skromnych warunkach konkurs zapoczątkowała. I mają serce nasi angliści, pani Małgorzata Brzustowicz i pan Mariusz Spychaj, którzy dołączyli do pani Rybki, przygotowując od lat recytacje angielskie i niestrudzenie zabiegając o hojne nagrody. A bez serca sponsorów nagrody byłyby skromniejsze. Dziękujemy zatem dr. Bogdanowi Wojciechowi Brzustowiczowi – wójtowi Gminy Krzęcin, Radzie Rodziców Zespołu Szkół Nr 2 w Choszcznie, państwu Marii i Tomaszowi Mińskim – właścicielom księgarni „Pegaz”, dziękujemy także nauczycielom Zespołu Szkół Nr 2 w Choszcznie.

Na koniec wypada wspomnieć, że w X. Polsko-Angielskim Walentynkowym Konkursie Recytatorskim w Zespole Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie wzięły udział 23 osoby – jak do tej pory w historii konkursu najwięcej. I nie byłoby to możliwe, gdyby ci wszyscy młodzi ludzie, zwabieni być może tematem walentynek, ale chyba przede wszystkim poezją, nie mieli do niej serca. Jesteśmy zbudowani tak licznym stawiennictwem na konkurs recytatorski, a jeszcze bardziej tym, że mieliśmy wyjątkowych gości. Zawitali do nas recytatorzy z Zespołu Szkół w Krzęcinie. Doceniając ich wizytę, dyrektor ZS 2, pani Barbara Ciecierska, ustanowiła nagrodę specjalną dla najlepszego recytatora z Krzęcina.

Pewnie przesadzamy, ciągle podkreślając rolę serca. Co zrobić, wryło się ono w pamięć po pełnym emocji konkursie, tym bardziej, że dekoracja utrzymana była właśnie w takim tonie. A sami uczestnicy dali popis umiejętności. Jak podkreśliła przewodnicząca jury, dr inż. Agnieszka Leciejewska, poziom recytacji angielskich była bardzo wysoki. Jeśli chodzi o recytacje polskie, to ujawnimy rąbek tajemnicy obrad jury. Przewodnicząca posłużyła się bardzo obrazowym sformułowaniem – niektórych recytatorów można by od razu, na miejscu schrupać. Nic dodać, nic ująć. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ rzeczywiście techniczny poziom wykonań był zdecydowanie wysoki. Widząc wielu kandydatów do nagrody, jury pod przewodnictwem pani Agnieszki Leciejewskiej, której towarzyszyli: pani Lidia Spychaj – nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkół w Krzęcinie oraz pan Piotr Figas – nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Nr 2 w Choszcznie, postanowiło kierować się wrażeniem artystycznym i prawdą uczuć wyrażoną w wierszach. Dyskusja była żywiołowa, ale udało się wskazać tych, którzy tego dnia, podkreślamy – tego właśnie dnia, byli najciekawsi.

Tak więc wśród recytacji w języku polskim I miejsce zdobyła Karolina Kamela, II miejsce – Iga Raczyńska, III miejsce – Maria Chorbińska. Wśród recytacji w języku angielskim I miejsce zdobyła Maja Kmieć, II miejsce – Łukasz Baranowski, który zaprezentował swój własny wiersz, a III miejsce – Kaja Szydłowska. Nagrodę Specjalną Dyrektora Zespołu Szkół Nr 2 w Choszcznie, pani Barbary Ciecierskiej, otrzymał Wojciech Staszczyk z Zespołu Szkół w Krzęcinie.

Wszystkim recytatorom bardzo dziękujemy. Kilkoro to stali uczestnicy szkolnych imprez. Inni to debiutanci. Zarówno ci pierwsi, jak i ci drudzy pokazali naprawdę dużo.

Fotografie: Piotr Figas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *