browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

One Billion Rising – podsumowanie

Opublikowano przez 27 lutego 2016 Komentarzy (0)

14 luty to święto zakochanych. Ale nie tylko zakochanych. To święto wszystkich ludzi o wielkim, gorącym i wrażliwym sercu, którzy wspierają innych. Dlatego też Zespół Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich, włączając się w akcję One Billion Rising, co po polsku znaczy „Nazywam się Miliard”, razem z całym światem poprzez taniec zaprotestował przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt.

Akcja ta zorganizowana była na świecie po raz czwarty. Choszczno po raz pierwszy przystąpiło do akcji w 2015 roku, kiedy to na zaproszenie Zespołu Szkół Nr 2 odpowiedziało ponad 100 choszcznianek i choszcznian, jednocząc się we wspólnym tańcu. Jednak aby tegoroczny finał wypadł barwnie, ciekawie i zwrócił uwagę na ideę przyświecającą happeningowi, należało się doń przygotować. Próby do tańca odbywały się regularnie. Brały w nich udział dziesiątki pań, dziewcząt i dzieci. Wszyscy chcieli wyrazić swą solidarność z kobietami doznającymi przemocy. Energia, zaangażowanie i skala, jakie towarzyszyły przygotowaniom były zauważone przez głównego organizatora, Panią Joannę Piotrowską z Feminoteki. 07 lutego mieliśmy przyjemność pochwalić się tym, co przygotowujemy, podczas audycji „Dość przemocy” w ogólnopolskim radiu Tok Fm.

W walentynkową niedzielę o godzinie 14.30 na placu w centrum miasta odbył się finał akcji, która zyskała wielu przyjaciół, sprzymierzeńców i partnerów. Swoim patronatem One Billion Rising zgodzili się objąć: Pan Adam Andriaszkiewicz – Starosta Choszczeński i Pan Robert Adamczyk – Burmistrz Choszczna. Ambasadorkami akcji zostały: Pani Wioletta Kaszak – wicestarosta choszczeński oraz Pani Magdalena Sieńko – zastępca Burmistrza Choszczna. Podczas tego tanecznego protestu mocno wspierała nas Komenda Powiatowa Policji i Interdyscyplinarny Zespół Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, które przygotowały punkty informacyjne z ulotkami.

Trudno powiedzieć, ile osób zatańczyło tego dnia na placu przy fontannie. Mówi się, o 200 osobach. Nikt nie liczył, bo nie to było tego dnia najważniejsze, jednak nieformalne źródła twierdzą, że ubiegłoroczny rekord został pobity. Układ choreograficzny przygotowany przez naszą wuefistkę, Panią Anetę Tuszyńską-Parol, przy wsparciu uczennic: Weroniki Nahorskiej, Karoliny Kameli, Weroniki Kośmider, Aleksandry Piaseckiej i Natalii Rosłon tańczony był kilkakrotnie. Piosenka „Break the Chain”- „Przerwijmy łańcuch”, rozbrzmiewała pod fontanną w wersji polskiej i angielskiej. Niespodzianką był układ przygotowany dla widzów, demonstrowany z platformy podnośnika. Po tańcu uczestnicy złożyli swój podpis na plakacie akcji przygotowanym przez Urząd Miasta. Tegoroczna akcja przeniosła się również do Recza, dokąd wyruszyło kilkudziesięciu uczestników choszczeńskiego happeningu, by wspólnie z reczankami wesprzeć ideę One Billion Rising.

Wszystkim uczestnikom, tym, którzy spowodowali, że Choszczno poprzez swój rozmach mocno zaznaczyło się na mapie One Billion Rissing Polska składamy najpiękniejsze, najszczersze, najserdeczniejsze podziękowania. Dziękujemy za udział, z pomoc, za wsparcie, za zaangażowanie.

Za to, że choszczeńska akcja mogła się odbyć w takiej właśnie pięknej oprawie dziękujemy:

  • za patronat nad akcją:

Panu Staroście Adamowi Andriaszkiewiczowi  i Panu Burmistrzowi Robertowi Adamczykowi

  • za pomoc w organizacji:

Ambasadorkom akcji – Paniom: Wicestaroście Wioletcie Kaszak i zastępcy Burmistrza Choszczna – Magdalenie Sieńko

  • za przekazane środki finansowe (na zakup ulotek i wstążek):

Zarządowi Rady Powiatu Choszczeńskiego

  • za pracę włożoną w promocję i organizację akcji:

Wydziałowi Promocji Starostwa Powiatowego – i Pani Annie Domańskiej

Wydziałowi Promocji Urzędu Miasta – i panom Tadeuszowi Krawcowi i Łukaszowi Młynarczykowi

  • za sponsoring:

Pani Ewie Jabłońskiej i firmie Ares

  • za pomoc w organizacji:

Choszczeńskiemu Domowi Kultury: dyrektor Małgorzacie Kozłowskiej, panu Andrzejowi Prendzie z obsługi sprzętu nagłaśniającego, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji: dyrektorowi Zdzisławowi Klińskiemu, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej: prezesowi Ireneuszowi Siódmakowi, pani kierownik Zakładu Zieleni Miejskiej Hannie Lisińskiej-Kiduli oraz panu Adamowi Kaczorowskiemu – operatorowi podnośnika

  • naszym Partnerom:

Komendzie Powiatowej Policji, Interdyscyplinarnemu Zespołowi ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Szkole Podstawowej w Korytowie, Szkole Podstawowej w Sławęcinie

Koordynator Edyta Tyburczy-Kujawa

Zdjęcia dzięki uprzejmości Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie oraz osób prywatnych

Materiały o akcji:

One Billion Rising

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *