browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Premiera filmu Weroniki Nahorskiej

Opublikowano przez 21 stycznia 2016 Komentarzy (0)

W zeszłym roku szkolnym uczennica klasy IILOa, Weronika Nahorska, przygotowała pracę na ogólnopolski konkurs filmowo-historyczny „Bohaterowie drugiego planu”. Organizatorami konkursu są Muzeum Historii Polski w Warszawie, Fundacja Banku Zachodniego WBK oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi. Praca Weroniki została uhonorowana III-cim miejscem w I-szym etapie.

II-gi etap konkursu polegał na przygotowaniu na podstawie pracy etiudy filmowej pod okiem profesjonalnej ekipy. Tak też się stało. Pół roku trwały zdjęcia i warsztaty, a w grudniu nagrodzone filmy zaprezentowano na pokazie w Warszawie. W premierze uczestniczyli rodzice Weroniki: pani Izabela Nahorska – opiekun naukowy pracy, oraz pan Piotr Nahorski, który podsunął Weronice temat – los pana Józefa Bociana, działacza Solidarności. W Warszawie była również obecna pani Edyta Tyburczy-Kujawa, pedagog szkolny, a także pani Aneta Tuszyńska-Parol. Teraz, w styczniu 2016-go roku, nagrodzone filmy są prezentowane w całej Polsce w Dyskusyjnych Klubach Filmowych. I właśnie z Dyskusyjnego Klubu Filmowego działającego w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim nasza szkoła otrzymała zaproszenie na regionalną premierę.

20.01.2016 r. uczniowie trzech klas: ILOa, IILOa i IITH wyruszyli do Gorzowa, by obejrzeć 5 nagrodzonych dzieł filmowych. Pokaz rozpoczęła pani Iwona Bartnicka – Kierownik Działu Kultury Filmowej w Miejskim Ośrodku Sztuki. Przypomniała tematykę konkursu oraz opowiedziała o procesie tworzenia etiud. Ten wstęp był jak najbardziej potrzebny, ponieważ z taką wiedzą można było od razu pojąć przesłanie zaprezentowanych filmów. Emisja trwała ponad godzinę, ale nikt nawet nie pisnął – etiudy broniły się w każdym aspekcie. Oczywiście, tu i tam można było dostrzec, że ich autorzy – bardzo młodzi ludzie – zmagają się z barierą czasów współczesnych naznaczonych pośpiechem i skłonnych do skrótów, jednak powaga tematu nic nie utraciła, a głos starszych pokoleń czy głos świadków przełomowych wydarzeń historycznych wybrzmiał mocno. Wśród pięciu filmów obraz Weroniki miejscami zaskakiwał, ale jest to już być może patriotyzm lokalny.

Po emisji wypowiedziała się sama autorka. Skupiła się na opowieści o tym, jak wraz z ekipą filmowców tworzyła etiudę. Na pewno dla publiczności było to nowe, ciekawe, inspirujące. Z kolei mama Weroniki dopowiedziała to, czego nieco stremowanej Weronice nie udało się powiedzieć, oraz gorąco podziękowała obecnej na sali pani Beacie Zgorzelskiej za zachętę do wzięcia udziału w konkursie oraz za konsultacje. Pani dyrektor, wymieniona przez mamę Weroniki, ze swej strony podziękowała młodzieży za tak skupiony odbiór oraz podzieliła się swoim spostrzeżeniem z początku emisji. Gdy przyszła kolej na film Weroniki, rozległy się jakby przerwane w pół brawa. To młodzież chciała kibicować, lecz już początek filmu przytłumił zbyt jaskrawo wyrażony entuzjazm, ponieważ temat przemówił bardziej niż młodzieńcze względy koleżeństwa. To dowodzi dojrzałości naszych uczniów. Na koniec głos zabrała pani Beata Zgorzelska, podkreślając, jak wartościową lekcją historii był pokaz, jak wielką pracę wykonali organizatorzy oraz uczestnicy konkursu oraz w jak niepowtarzalny, ukazujący pełną gamę postaw oporu w czasach komunistycznych, sposób całość została zmontowana.

Po premierze pani Iwona Bartnicka zaprosiła uczniów do zwiedzenia instalacji Piotra Skiby, współczesnego artysty plastyka związanego z Wrocławiem, Gorzowem Wielkopolskim oraz Szczecinem. Symbolikę prac artysty przybliżał zwiedzającym kurator wystawy, pan Zbigniew Sejwa.

Warto było uczestniczyć w premierze w gorzowskim DKF-ie. Nie omieszkaliśmy się rozeznać w innych działaniach ośrodka. Najbardziej zaciekawił nas cykliczny Festiwal Filmów Frapujących. Być może nasza profesjonalistka, Weronika, jeszcze jakieś dzieło stworzy. Zachęcamy do tego i Weronikę, i innych uczniów.

Poniżej przypominamy historię pana Józefa Bociana opowiedzianą przez Weronikę Nahorską z klasy IILOa.

Józef Bocian

Fotografie: Piotr Figas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *