browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Spotkanie z Mistrzem

Opublikowano przez 12 listopada 2015 Komentarzy (0)

Zespół Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie w roku szkolnym 2015/2016 realizuje program „Szkoła sportowych talentów”. Rozpisane na cały rok zadania dla wszystkich klas poświęcone zostały roli sportu i zdrowego trybu życia. Zdajemy sobie sprawę, że uczestnictwo polskiej młodzieży szkolnej w lekcjach wychowania fizycznego pozostawia jeszcze wiele do życzenia, dlatego próbujemy to zmienić.

Słynny polski lekkoatleta, średniodystansowiec, medalista Mistrzostw Świata i halowy mistrz Europy, pan Paweł Czapiewski, który przyjął nasze zaproszenie i dnia 04 listopada 2015 r. odwiedził ponownie po 17-tu latach szkołę (po raz pierwszy przyjął zaproszenie dyrektora Stefana Szemlija jako Mistrz Polski) mówił po prostu, że dawniej było inaczej. Młodzi ludzie lubili w-f, kochali sport i sami czynnie go uprawiali z lepszym czy gorszym skutkiem. On sam, zanim zdobył III miejsce w biegu na 800 m w Mistrzostwach Świata w Edmonton (2001), IV miejsce na Igrzyskach Dobrej Woli (2001), VI miejsce w Halowych Mistrzostwach Świata w Lizbonie (2001), halowe mistrzostwo Europy w Wiedniu 2002, dwukrotnie zwyciężył superligę PE (2001, 2007), trzykrotnie zajmował III miejsce (800 m – 2002, 1500m w 2002 i 2005), sześciokrotnie zdobywał tytuł Mistrza Polski (800 m w 1998, 2001, 2005, 2007 i 2008, 1500 m w 2002), trzykrotnie zwyciężał halowe Mistrzostwo Polski, biegał w szkole! Opowiadał, że jego wuefiści wysłali go na zawody wojewódzkie, a tam dostrzegł go trener ze Strzelec Krajeńskich, pan Mieczysław Ksokowski. I tak zaczęła się jego kariera. Kontuzje ją przerwały, ale rekordzista Polski w biegu na 800 m nadal biega, tym razem maratony. Jest również popularyzatorem, wielkim entuzjastą i ambasadorem biegów wśród mieszkańców Choszczna. To właśnie on patronował w tym roku Choszczeńskiej Dziesiątce, na którą stawili się utytułowani sportowcy, w tym tak jak on olimpijczycy, ponieważ zaproszenia Pana Pawła nie można zlekceważyć. Obejrzeliśmy świetny materiał z Choszczeńskiej Dziesiątki i obiecujemy, że zawodnicy z naszej szkoły w przyszłym roku zasilą bieg. Celem Pawła Czapiewskiego jest 1000 zawodników i tak naprawdę niewiele brakuje.

Pan Paweł Czapiewski jest Mistrzem nie tylko dlatego, że zwyciężał. Był zawsze lubiany, a kibice przeżywali dzięki niemu potężne emocje. Jednak pytany o swojego największego rywala wymienił, po odwiecznym austriackim biegaczu André Bucherze, Roberta Nerynga z Choszczna. Nie wiemy tego na pewno, ale chyba jednak Kierownik Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie aspirant sztabowy Robert Neryng był przyjacielem Mistrza. Pan Paweł uświadamiał młodzieży, jak trudna jest droga sportu profesjonalnego, kiedy nawet najdrobniejsze dolegliwości stopy są w stanie zniweczyć wysiłki wielu lat treningów, a mimo wszytko ważna jest dbałość o zdrowie i kondycję. Docenia to dopiero ktoś, kto ma swoje lata, mówił pan Paweł. Nie wierzymy mu do końca. Jest młody i wiele jeszcze imprez biegowych zwycięży, a jeszcze więcej zorganizuje. Bardzo byśmy tego chcieli.

Zgodnie ze starym powiedzeniem: Ruch jest życiem – życie jest ruchem, staramy się uświadomić młodzieży, iż każda aktywność fizyczna jest dobra, a bieganie jest idealnym początkiem. Ma same korzyści, biegać można wszędzie, na ulicach, w parkach, lasach, o każdej porze roku, biegać każdy może, sam lub w towarzystwie, bieganie poprawia nam samopoczucie i kondycję, a co najważniejsze, nie pochłania żadnych środków finansowych. Młody człowieku, jeśli biegasz nie po to, by pokazać swoje najnowsze buty, jesteśmy z Tobą!

koordynator programu “Szkoła sportowych talentów” Aneta Tuszyńska-Parol

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *