browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Opublikowano przez 26 listopada 2015 Komentarzy (0)

O tym, że dzieci swe święto obchodzą na całym świecie 1 czerwca, nikomu nie trzeba przypominać. W kalendarzu pojawiła się również inna data, co oczywiście nie unieważnia terminu czerwcowego – dzień, który każde dziecko świętować powinno, a i dorośli jak najbardziej. 20 listopada 2015 kolejny raz obchodzony był jako Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, podczas głosowań na swoim 79. posiedzeniu, ustanowił dzień 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Z propozycją szczególnego uhonorowania wkładu Polski w uchwalenie Konwencji o Prawach Dziecka oraz ustanowienia tej daty jako Dnia Praw Dziecka wystąpił Rzecznik Praw Dziecka do Marszałka Sejmu RP w sierpniu tego roku.  Inicjatywę tę podjęła Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, a poparła Komisja Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu RP.

20 listopada br. przypada 25. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Ustanowienie 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka ma przypominać szczególną rolę Polski – inicjatora uchwalenia Konwencji – w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka. Jak wskazano w uchwale, to nasz kraj był inicjatorem uchwalenia konwencji – najważniejszego na świecie dokumentu chroniącego prawa dzieci. “Jako Polacy jesteśmy dumni z faktu, że to właśnie nasz kraj w 1978 r. przedstawił jego projekt i zaproponował Komisji Praw Człowieka ONZ jego uchwalenie. Był to niewątpliwie jeden z największych polskich sukcesów na arenie międzynarodowej”.

W wystąpieniu podczas II czytania projektu Uchwały Rzecznik podkreślił, że “chciałby, żeby każdy z 365 dni był dniem dziecka i dniem praw dziecka”.  Rekomendując przyjęcie uchwały, Marek Michalak powiedział, że jej intencja jest symboliczna – ma ona zachęcać do propagowania praw dzieci i edukacji na ten temat. Przekonywał, że aby lepiej przestrzegać praw dzieci, trzeba je lepiej znać.

Idąc za głosem Rzecznika Praw Dziecka, pana Marka Michalaka, Paulina Goliszek z Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie postanowiła sprawdzić stan wiedzy właśnie na temat znajomości praw dziecka uczniów naszej szkoły. Sama opracowała test wiedzy z kluczem odpowiedzi i zaprzęgła do pracy dorosłych w postaci opiekunów SU,  żeby 20 listopada na czwartej godzinie lekcyjnej w sali 208 zainaugurować obchody Dnia Praw Dziecka, organizując konkurs wiedzy o ich prawach.

Do rywalizacji zgłosiło się 16 dwuosobowych drużyn klasowych. Pani Edyta Tyburczy Kujawa, trzymając w ręku przygotowane testy, przedstawiła ideę zorganizowanego przedsięwzięcia i procedurę wypełnienia karty. Test był trudny, o czym mogli przekonać się tzw. “starsi”, czytając go na szybko przed rywalizacją, stąd też czas, kiedy załogi rozwiązywały zadania konkursowe wypełniony był przygryzaniem warg przez prowadzących, nad których głowami unosiły się wielkie znaki zapytania – czy sobie poradzą? Po zakładanym czasie na rozwiązanie zadań, prace zostały zebrane. Przy sprawdzaniu (klucz rozwiązań okazał się niezbędny), wszelkie obawy zostały rozwiane, otóż na 24 możliwe do uzyskania punkty, trzy ekipy uzyskały powyżej 20 pkt, co potwierdziło doskonały stan przygotowań naszych podopiecznych.

Ale nikt jeszcze nie czuł się zwycięzcą, regulamin przewidywał bowiem dogrywkę. Każda z drużyn mogła jeszcze poprawić stan zdobyczy punktowej, odpowiadając na wylosowane pytania w formie ustnej. Decyzja o przystąpienie do baraży musiała być przemyślana, bowiem można było zyskać, udzielając poprawnej odpowiedzi, lub stracić zdobycz w przypadku, kiedy odpowiedź nie padła, lub była błędna. Drużyny nie zastanawiały się długo, ponieważ różnice punktowe między nimi nie były zbyt duże. Trójka zwycięzców części pisemnej zgłosiła gotowość do boju. Drużyny klas IIILOa, IITH i IVTB rozpoczęły zmagania. Bój (to dobre słowo) nieprzerwanie trwał do ostatniego pytania z listy, bowiem uczestnicy wyczerpali całą pulę pytań przygotowanych przez Paulinę. Dopiero wtedy można było wskazać wygranych.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna klasy IIILOa w składzie: Daria Domagalska i Kinga Konopelska, na miejscu drugim uplasowali się Karolina Kamela i Marek Nowak z klasy II TH,  na trzeciej pozycji wylądowali chłopcy (lepsze słowo to faceci) z klasy IVTB czyli Maciej Bujak i Marcin Stolarek.

Super był ten konkurs, wielka wiedza i tym samym wielkie uśmiechy zadowolenia na twarzach obserwatorów, a uśmiech szczęścia i radości na twarzach tryumfatorów. Pani dyrektor Jolanta Pluta wręczyła zwycięskiej klasie dyplom i torbę łakoci do natychmiastowego skonsumowania.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom wielkiej wiedzy, Paulinie Goliszek z SU dziękujemy za przygotowanie tego przedsięwzięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *