browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Dopalacze – droga donikąd!

Opublikowano przez 5 listopada 2015 Komentarzy (0)

Wiersz Wisławy Szymborskiej zatytułowany „Prospekt”, który Karolina Kamela wyrecytowała w niezwykły sposób, rozpoczął debatę społeczną „Dopalacze – droga donikąd!”. Debatę zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Choszcznie wspólnie z Zespołem Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie. 3 listopada 2015 r. ponad 120 uczniów oraz nauczycieli Publicznego Gimnazjum im Władysława II Jagiełły w Choszcznie, Zespołu Szkół Nr 1 im. Bolesława III Krzywoustego i Zespołu Szkół Nr 3 w Choszcznie dowiodło, że problem społeczny, jakim jest używanie dopalaczy, wymaga zbadania, zrozumienia, przeciwdziałania. Celem debaty było poszukiwanie odpowiedzi na pytania:

  • Na ile symboliczna pastylka pozwala zapomnieć o problemach? Czy pozwala im zniknąć?
  • Czy potrafi je rozwiązać? Jeżeli dopalacze to droga donikąd, to gdzie jest “donikąd”?
  • Jak wygląda koniec tej drogi? Czy można z niej zejść? I jak to zrobić?

Z tak trudnym tematem, jakim są dopalacze i środki odurzające, zdecydowali się zmierzyć zaproszeni goście:
Pani Mirosława Meksuła – specjalista ds. oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Choszcznie, która zapoznała młodzież ze skutkami zdrowotnymi zażywania dopalaczy i środków odurzających; komisarz Jakub Zaręba – Specjalista Wydziału Prewencji, który przedstawił uregulowania prawne dotyczące dopalaczy i środków odurzających; starszy aspirant Monika Garbiak – Asystent ds. Nieletnich i Patologii KPP w Choszcznie, która przytoczyła relacje osób przeżywających niebezpieczne wizje narkotyczne. Podsumowania dokonała pani Beata Gonera – terapeuta Ośrodka Terapii Uzależnień „Zmiana” w Choszcznie, która opowiadała o mechanizmie uzależnień, trudnej drodze terapii i zainicjowała owocną dyskusję na temat przyczyn sięgania młodych ludzi po środki odurzające.

Uczniowie wskazali, że czasami młodzież od kłopotów i rzeczywistości próbuje uciec, biorąc narkotyki czy dopalacze, jednak nie rozwiązuje to problemów a nawet sprawia, że jest ich jeszcze więcej. Padały pomysły na temat tego, jak radzić sobie w sytuacjach trudnych. Innym powodem sięgania po środki zmieniające świadomość jest chęć przeżycia czegoś niezwykłego. Również i w takim przypadku wypracowano pomysły na inne sposoby osiągnięcia przyjemnych doznań. Młodzież interesowała się również tym, w jaki sposób pomóc osobom uzależnionym, co zrobić, gdy ktoś chce zażyć dopalacz, gdzie szukać pomocy. Na te i wiele innych pytań odpowiadali zaproszeni goście.

Do debaty przygotował się Samorząd Szkolny ZS Nr 2. Mając świadomość wagi problemu, jakim są środki odurzające, członkowie SU podjęli decyzję o wypowiedzeniu wojny dopalaczom. Przewodnicząca Samorządu, Weronika Nahorska, przygotowała zobowiązanie, w którym napisała:

„My młodzi, zobowiązujemy się do unikania dopalaczy. Znamy konsekwencje ich spożywania, dlatego będziemy ostrzegać innych przed nimi. Nie zamierzamy pozwolić, aby kradły nam świadomość i zabierały życie. Nie będziemy tez tolerować ich zażywania przy nas. Wiemy, że to teraźniejszość bez przyszłości. Nie pozwolimy dopalaczom zniszczyć naszego życia”.

Weronika Zaproponowała, by wszyscy obecni na debacie wyrazili poparcie dla akcji poprzez złożenie swojego podpisu. Mamy nadzieję, że działanie to spowoduje zmniejszenie problemu zażywania narkotyków i dopalaczy. To dopiero jeden z pierwszych kroków naszej drogi profilaktycznej. Niebawem kolejne działanie, do którego zaprosimy środowisko lokalne.

pedagog szkolny Edyta Tyburczy-Kujawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *