browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Pouczająca wyprawa

Opublikowano przez 19 października 2015 Komentarzy (0)

Wincenty Okoń, znany pedagog i specjalista z zakresu dydaktyki pisze: „Jeżeli nauczyciel pragnie pokazać uczniom określone przedmioty i zjawiska …, organizuje wycieczki. Mimo, że naruszają one normalny tok pracy szkolnej, mają duże walory wychowawczo – dydaktyczne. Umożliwiają uczniom zdobycie dokładnych wyobrażeń o życiu przyrody i ludzi w bliższym i dalszym środowisku, dostarczając im głębokich i niezapomnianych przeżyć, (…) rozwijają zdolność obserwacji, samodzielność, przyczyniają się do kształtowania naukowego poglądu na świat.”

Podążając tym tokiem myślenia nauczycielki: Agnieszka Stankowska – wychowawczyni klasy IB i Lilla Rybka – wychowawczyni klasy IITH, zorganizowały 16.10.2015 r. wycieczkę do Szczecina. Program wycieczki obejmował premierę filmu polskiego opartego na prawdziwych wydarzeniach pt.” Obce niebo” oraz pokaz eksperymentów i interaktywną wystawę „Miasto Nauki” .

Odtwórczyni głównej roli w filmie “Obce niebo”, Agnieszka Grochowska, otrzymała w tym roku na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni nagrodę za główną rolę kobiecą. Występuje tu w roli matki Uli mieszkającej wraz z mężem Markiem w Szwecji. Jedno niewinne kłamstwo uruchamia lawinę podejrzeń i doprowadza do tego, że szwedzka opieka społeczna potajemnie odbiera im ukochaną córkę i oddaje rodzicom zastępczym. Miłość córki do matki zostaje wystawiona na próbę. Rodzice muszą zmierzyć się z bezlitosną biurokracją, dla której nie liczą się ludzkie uczucia. W obliczu koszmaru Basia i Marek decydują się na dramatyczną walkę o odzyskanie córki, niebezpiecznie balansując na granicy prawa.

Po filmowych emocjach pojechaliśmy na pokaz eksperymentów i interaktywną wystawę „Miasto Nauki”, która zagościła w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego. Zainteresowanie wywołała wybuchowa lekcja, w której wykorzystano do efektownych eksperymentów właściwości dwóch skrajnych substancji – ciekłego azotu i wybuchowego metanu. Na wystawie można było wszystkiego dotknąć i spróbować. Jednym z ciekawszych stanowisk doświadczalnych na ekspozycji był „wirujący domek”, kierujący uwagę na potęgę umysłu i działania, których nie można w pełni kontrolować. Zaprezentowane w sposób interaktywny eksponaty pozwalają na to, aby zwiedzający mógł sam przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska nie tylko ścisłych dziedzin nauki.

Z wirującą głową wracaliśmy do Choszczna, zatrzymując się jedynie w Pizza Hut, gdzie obie klasy mogły zrealizować zwycięskie talony wygrane w konkursie „Klasa z klasą”  – IITH, i w „Otrzęsinach” – klasa IB. Kolejny wyjazd planujemy jeszcze w tym roku. Czekamy na Wasze ciekawe propozycje programu wycieczki.

Agnieszka Stankowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *