browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Pochwała z wpisem pamiątkowym

Opublikowano przez 14 października 2015 Komentarzy (0)

Polska szkoła ponosi winę. Gdy zdarza się społeczny problem, natychmiast nagłośniony w dziesiątkach audycji wyemitowanych przez kilkadziesiąt konkurencyjnych kanałów i skomentowany przez tysiące ekspertów, winę ponosi polska szkoła. Gdy wyniki wyborów nie zadowolą, ponieważ miliony 18-latków po raz pierwszy beztrosko zaszastają swoimi głosami i zaszachują establishment, winę ponosi szkoła. Gdy chcielibyśmy dorównać potęgom, ale nie ma z kim budować, ponieważ młodzi ludzie chcą skorzystać z szans swobodnego kształtowania swojego życia zanim tęsknota za krajem, rodziną i przyjaciółmi nie przywróci ich ojczyźnie, winę ponosi szkoła. Szkoła to, prawdę mówiąc, chłopiec do bicia. Nauczyciele, słyszycie?! Biją słabszego! Któremu z nas krew się nie wzburzy, kto nie stanie w obronie?

W szkole nie ma czasu dźwigać ciężaru winy za to, że świat realny nie odpowiada ideałom. Jesteśmy zajęci. Bierzemy ten nasz świat i w szkolnym laboratorium pokazujemy go tym, którzy jeszcze wierzą, że może być lepszy. W szkole nie ma też czasu na ideały, ponieważ trzeba wdrożyć pragmatyczne strategie. Dlatego pierwszą linią obrony polskiej szkoły niech stanie się strategia Unii Europejskiej. Być może można z Unii pokpiwać, ale te wypracowane w drodze mozolnych ustaleń, pozornie nic nie mówiące deklaracje, mają wagę. Weźmy dla przykładu Europejskie Ramy Odniesienia, które w założeniu mówią o uczeniu się przez całe życie. Rozumiemy ten zapis nie jako zadanie tworzenia coraz to nowych form kształcenia, ale jako swoistą filozofię. Zgodnie z nią społeczeństwo nie może pojmować szkoły jako jedynie etapu, nie może izolować procesów dokonujących się w szkole od tkanki w pełni już dojrzałego życia społecznego. Nie może też szkoły obwiniać. Powinno włączyć ją w obieg idei, powinno być może nawet przyswajać mądre doświadczenia szkół. A mielibyśmy o czym opowiadać i mielibyśmy kogo uczyć.

Menadżerze wielkiej korporacji, prezesie, dyrektorze, polityku, jeden z tysiąca ekspercie, publicysto! Zapraszamy do szkoły! Od razu przepraszamy za przypadkową kolejność wyliczenia, ale cóż, ławki szkolne stoją w równym rządku. Na co dzień zasiadają w nich uczniowie i wiedzcie, miejsce w ławce jest święte, nie wolno zajmować czyjegoś miejsca. Wszyscy w szkole to wiedzą.

Jednakże 12.10.2015 r. uczniów nie było w ławkach. Byli zajęci przygotowaniem apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej. To właśnie uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie organizują święto polskiej szkoły. Samorząd Uczniowski po raz kolejny zaangażował mnóstwo środków osobowych i materialnych, by tę najważniejszą uroczystość godnie uczcić i tak też się stało.

Na początek Weronika Nahorska z IILOa i Kinga Łyczko z IITOŚ przywitały wszystkich, odczytały wizję szkoły i przypomniały fakty związane z uchwaleniem Dnia Edukacji Narodowej. Gospodarze Szkoły, czyli klasa IILOa, wkroczyli do akcji ratunkowej z czarodziejskim fletem i dobrym słowem. Podczas gdy Maja Kmieć składała nauczycielom i pracownikom szkoły miłe uchu i sercu życzenia, Nikola Kamieniecka wykonywała kojący skołatane nerwy utwór muzyczny.

Tak ukołysani, wysłuchaliśmy pożegnania byłej przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego, Sandry Eljasz z IVTOŚ. Dokąd ona odchodzi, jeszcze  nie wiemy, gdyż przed nią matura, w każdym razie podziękowała wszystkim za wsparcie, a nowej przewodniczącej SU, Weronice Nahorskiej, życzyła wytrwałości i, co może najważniejsze, doborowej ekipy przyjaciół i współpracowników. Weronika przyjęła z rąk Sandry pamiątkową księgę Samorządu i zwróciła się do szkolnej społeczności. Właściwie nie musiała wiele mówić, znamy Weronikę i kredyt zaufania ma od dawna otwarty. Ale ona to wie, dlatego obiecała, że zaufania nie zawiedzie. A życzenia Sandry, by znalazła się dla niej doborowa Ekipa, załatwiła krótko – przedstawiła ekipę z imienia i nazwiska. Tak więc: Karolina Kamela z IITH, Natalia Rosłon z ITH, Paulina Goliszek z IIITH, Łukasz Erling z IITOŚ, Kinga Łyczko z IITOŚ, Aleksandra Piasecka z ITH, Martyna Kapińska, Marta Jamińska, Anita Kleinszmit, Natalia Mikulska, Marlena Sadowska, Klaudia Wiśniewska, Żaneta Wzorek  z ILOa – to trzon uderzeniowy sił samorządowych. Nad tym, by precyzyjnie określać cel i kierunek samorządowego natarcia czuwają stratedzy: pani Edyta Tyburczy-Kujawa jako stały opiekun i wybrany w powszechnym głosowaniu pan Tomasz Płonka, który serdecznie podziękował ubiegłorocznej opiekunce SU, pani Agnieszce Kurpiewskiej.

“Żegnaj mi. Z rąk do rąk podajmy / Skromnej mądrości dar zwyczajny” – można by powtórzyć za naszym patronem, Czesławem Miłoszem, kończąc relację o przekazaniu samorządowej władzy. Wspominamy go tutaj, ponieważ to właśnie on jest autorem słów na pamiątkowym kamieniu znajdującym się przed szkołą, i to właśnie do słów z pamiątkowego kamienia odwołała się w swoim przemówieniu dyrektor szkoły, pani Barbara Ciecierska. Mówią one o tych, którym Dobro zawsze wskazywało drogę. Wielu ich było, przeminęli, ale pamiętamy o nich w dniu naszego święta. Moment, gdy pani dyrektor wspomniała zmarłych pracowników szkoły, był bardzo poruszający.

Ale świat toczy się dalej, a owoce będące nagrodą za ciężką pracę, jak to owoce, należy zebrać. Weronika Nahorska z IILOa i Marek Nowak z IITH podczas apelu usłyszeli miłą wiadomość. Oboje otrzymali stypendia Prezesa Rady Ministrów. Uczniowie techników: Małgorzata Adamek z IIITOŚ oraz Oskar Lindner z IIITB, którzy właśnie rozpoczęli miesięczne praktyki, nie byli obecni na apelu w cielesnej postaci, lecz jesteśmy pewni, że ogłoszona wiadomość o przyznanym im stypendium Prezesa Rady Ministrów dotrze tam, gdzie powinna, lotem błyskawicy. Z kolei lotni jak błyskawice szkolni sportowcy: Magdalena Naskręt z ITH i Oskar Jackowski z IILOa – zdobywający laury w Choszczeńskim Biegu Terenowym, usłyszeli gratulacje. Pani dyrektor pogratulowała również tym sportowcom, którzy, choć dali z siebie wszystko, zajęli najgorsze w sporcie miejsca, czyli trzecie i czwarte. Byli to: Patrycja Kiełbik z ITH, Agata Węgrowska z IILOa, Jan Pierzak z IIIA i Kamil Michalak z ITB.

I tak nadszedł moment przez niektórych najbardziej oczekiwany. Ktoś mógłby pomyśleć, że mamy na myśli zakończenie apelu. Lecz nie chodzi wcale o zakończenie, to raczej początek, ponieważ nagroda dla nauczyciela w plebiscycie Belfer Roku zobowiązuje. Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie po raz drugi przyznali nagrodę swoim nauczycielom w pięciu kategoriach. Oto nagrodzeni:

  • „Anioł nie Człowiek”, czyli ten, który nawet własną koszulę odda, nie licząc na wdzięczność – pani Agnieszka Kurpiewska;
  • „Ostatni Sprawiedliwy” czyli ten, którego ni łza ni pięść nie wzrusza – pani Agnieszka Stankowska;
  • „Oaza Spokoju” czyli ten, który nie powali nawet spojrzeniem, a napoi słowami – pan Piotr Figas;
  • „Mistrz nad Mistrzami” czyli ten, który nawet kamień Syzyfowy na górę wtoczyć potrafi – pan Tomasz Płonka;
  • „Rzeźbiarz Charakterów”, czyli ten, w którego dłoniach każda materia, nawet czarna materia, staje się dobrym człowiekiem – pani Barbara Ciecierska;
  • „Kosiarz Umysłów”, czyli ten, który wszelkie wkręty i wykręty ucina jak szablą z damasceńskiej stali – pani Agnieszka Kasperczuk.

Gratulujemy, ale pamiętamy też przestrogę prowadzącej Kingi Łyczko, która nie omieszkała powiedzieć, cytujemy, żeby zostało ku potomnym: “Wszyscy jesteście Państwo bacznie obserwowani czujnym okiem uczniowskiej masy. A masa jest krytyczna, jak wybuchnie… lepiej nie wiedzieć.” Śmiech śmiechem, jednak przestroga przestrogą. Dziękujemy, Drodzy Uczniowie, wy też usłyszcie przestrogę nauczycieli. Już niedługo będziecie dorośli! – koniec przestrogi.

Tak zakończył się apel, lecz tego dnia po południu władze samorządowe całego powiatu choszczeńskiego zorganizowały Powiatowy Dzień Edukacji. Miło nam poinformować, że czworo nauczycieli Zespołu Szkół Nr 2: pani Barbara Ciecierska, pani Jolanta Pluta, pan Janusz Solski oraz pan Piotr Figas, otrzymało zaszczytną Nagrodę Starosty Choszczeńskiego. Chcielibyśmy też pochwalić się, że dwaj uczniowie szkoły: Łukasz Baranowski z IIITH oraz Jakub Skory z ITB, umiliło uroczystość pieśniami. Impreza samorządowa miała podniosły, dostojny charakter, lecz nauczycielom, w dniu święta, żaden podniosły charakter nie może odebrać odrobiny uciechy, ponieważ jest to grupa społeczna dysponująca nieprzebranymi zasobami optymizmu i radości życia. Władzom samorządowym bardzo serdecznie dziękujemy, czuliśmy się dostrzeżeni i zrozumiani. Wspaniałe spotkanie!

A skoro o optymizmie mowa, to na koniec składamy życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty. Życzenia te powstały drogą kompromisu w łonie społeczności uczniowskiej Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie.

Byście grzecznym uczniom nie żałowali szóstek.
A mniej grzecznym oszczędzili jedynek.
Byście cierpliwie znosili wszelkie trudy,
I w miłej atmosferze odkryli piękno swojej pracy.
Byście z nami razem te krótkie lata w szkole,
Zachowali w pamięci na długie lata w życiu.
Gdy tak się stanie, otrzymacie w podzięce Miłość,
Uśmiech, który i na Waszych twarzach zagości.
A wtedy będziecie wracali do domu,
Bogatsi o radość, która jest cenniejsza od złota.
Bo my jesteśmy bogactwem, a Wy –
naszymi Odkrywcami.

Serdeczne życzenia
z okazji Dnia Edukacji Narodowej 2015
wszystkim Nauczycielom oraz Pracownikom Oświaty
składają
Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2
im. Noblistów Polskich
w Choszcznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *