browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Odkrywamy piękną kartę historii

Opublikowano przez 22 października 2015 Komentarzy (0)

17 października 2015 roku odbył się III Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Konkurs został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu. Miejscem zmagań uczestników była aula Zespołu Szkół Ekonomiczno – Hotelarskich im. Emilii Gierczak w Kołobrzegu. Celem konkursu było m.in. poznanie sylwetki i działalności rotmistrza Pileckiego. W konkursie udział wzięło ponad 40 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa zachodniopomorskiego. Zespół Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie reprezentował Marek Nowak z klasy II Technikum Handlowego.

Miłą niespodzianką dla wszystkich uczestników konkursu była obecność pana Andrzeja Pileckiego, syna rotmistrza Pileckiego oraz pana Bogdana Wasztyla, reportera i publicysty oraz pomysłodawcy i koordynatora „Projektu: Pilecki”, współzałożyciela i przewodniczącego Rady Programowej Stowarzyszenia Auschwitz Memento, której członkinią jest pani Paulina Wędrzyk, również obecna na konkursie. Rozmowy z tymi osobami i wspólne zdjęcia stanowią miłe wspomnienie i zachętę do udziału w podobnych projektach w przyszłości.

Poproszony o podsumowanie swoich wrażeń, Marek Nowak powiedział: “Miałem okazję uczestniczyć w trzeciej edycji konkursu o życiu i działalności zasłużonego dla RP Polaka, rotmistrza Witolda Pileckiego. Jestem bardzo zadowolony, że mogłem spotkać się i porozmawiać z jego synem Andrzejem Pileckim, który także nie jest osobą mniej ważną i mającą nie mniej zasług dla naszego narodu. Obaj są przykładnymi altruistami, dla których nie liczy się korzyść, ale dobro drugiego człowieka. Według mnie nasz kraj potrzebuje więcej takich osób, które krzepią w nas siłę i wzbudzają poczucie postawienia narodu na pierwszym miejscu jako wspólnego dobra, nie mam na myśli tutaj przesadnego nacjonalizmu, czy jego skrajnej formy, jednak jego docenienie. Myślę, że warto brać przykład z takich osób jak pan rotmistrz Pilecki i podążać ich śladami. Dzisiejszy konkurs i spotkanie z osobą Andrzeja Pileckiego, było na pewno dla mnie i wielu innych uczestników zastrzykiem energii i wiedzy na wagę złota, którą trzeba przekazywać, aby społeczeństwo poczuło potrzebę pracy na rzecz drugiej osoby, ale takiej pracy, za którą nie otrzymamy wynagrodzenia. Tym wynagrodzeniem będzie nasza satysfakcja, że mogło się zrobić coś dla drugiej osoby.”

Beata Zgorzelska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *