browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Święto Szkoły 2015

Opublikowano przez 9 czerwca 2015 Komentarzy (0)

Obchodzone co roku 2 czerwca święto Święto Szkoły Zespołu Szkół Nr 2 w Choszcznie łączy się z datą nadania imienia Noblistów Polskich 02.06.1999 r. Jak łatwo sobie uzmysłowić, przyszli pierwszoklasiści będą mieli właśnie tyle lat, ile lat szkoła nosi zaszczytne imię. Ta prosta kalkulacja może być źródłem refleksji. Przez 16 lat zdarzyło się naprawdę sporo. Po pierwsze narodzili się nasi przyszli pierwszoklasiści, po drugie – cierpliwie na nich czekaliśmy, po trzecie – w międzyczasie wykształciliśmy sporą rzeszę obywateli, którzy nas pamiętają. Witają na ulicach, odwiedzają, rozsiani po świecie szukają na portalach społecznościowych. Nie chcąc przeceniać roli tychże, napiszemy tylko, że być może jesteśmy społecznością, dla której więzy emocjonalne są równie ważne jak konieczne w życiu dorosłym umiejętności. Nikt przecież nie będzie się upierał, że trzy lata w życiu młodego człowieka nic nie znaczą.

My, wiedząc o tym, staramy się, by coroczne Święto Szkoły miało właśnie taki emocjonalny wymiar. Oczywiście, zespół przedmiotów ścisłych przygotował  do rozwiązania krzyżówki: ekologiczną, o patronach szkoły, matematyczną, a tzw. językowcy od języków obcych dodali jeszcze swoją krzyżówkę. Jednak te zadania nie były ani tak ścisłe, ani tym bardziej obce, zabawa przy ich rozwiązywaniu polegała między innymi na tym, że uczniowie uświadamiali sobie, czego nauczyciele chcą od nich, żeby oni chcieli od życia i od siebie. To dość skomplikowane, na szczęście przygotowana dzień wcześniej wystawa pamiątek z dzieciństwa stała się feerią nienaruszonych przez czas pragnień. Widzieć, kim była w wieku 6 lat ta Karolina, Kasia czy z drugiej strony ten Tomek, Bartosz – niesamowita sprawa.

We wtorek, 02.06.2016 r., Święto Szkoły rozpoczęło się apelem. Prowadzący, Aleksandra Grzelczak z IITH i Oskar Lindner z IITB, nadali ton poważny. Co z tego, kiedy wszyscy czuli się bardzo swobodnie i nawet pani dyrektor Barbara Ciecierska opowiadała o Święcie Szkoły, jakby czytała słuchaczom książkę. Gatunek książki trudno jednoznacznie określić, nie da się jednak ukryć dumy w głosie. Nasz gość specjalny – Wicestarosta Choszczeński, pani Wioletta Kaszak, bezbłędnie odczytała ton i w swoim przemówieniu bardzo wyraźnie podkreśliła, że młodzież Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich jest ze swoją szkołą mocno związana. Cieszymy się, że pani Wicestarosta to dostrzegła. Dziękujemy!

W czasie apelu nie mogło zabraknąć podsumowań. Nagrodzono:

  • Marię Chorbińską, Sandrę Mikołajczak, Annę Sowińską, Agatę Węgrowską z ILOa oraz Darię Domagalską, Karolinę Czerwińską, Kamilę Król, Olimpię Świtaj z IILOa – za rozwiązanie zestawu rebusów matematycznych w szkolnym konkursie;
  • Małgorzatę Adamek, Konrada Serwę i Łukasza Salamona z IITOś – za zajęcie pierwszego miejsca w IV Edycji Biegu Terenowego „Poznajemy Tajemnice Lasu” zorganizowanego przez Nadleśnictwo Choszczno;
  • Natalię Jastrząbek z IITOŚ – za wyróżnienie na etapie wojewódzkim ogólnopolskiego konkursu „Szkoła zawodowa – mój wybór”;
  • Darię Domagalską z IILOa i Marka Nowaka z ITH za godne reprezentowanie szkoły w XXI. Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbyła się 01.06.2015 r.

Na koniec ogłoszono wyniki rywalizacji klas w konkursach poprzedzających Święto Szkoły. Tytuł “Superklasy” wywalczyła IILOa z wychowawczynią, panią Agnieszką Kasperczuk. Gratulujemy!

Apel był tylko początkiem naszego Święta, bowiem od zeszłego roku towarzyszy mu impreza profilaktyczna popularyzująca zdrowy styl życia. Ideę przedstawia pani Edyta Tyburczy-Kujawa, nasz pedagog:

“II Choszczeński Bieg Profilaktyczny „Na mecie życie” to akcja podjęta przez nas po raz drugi. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Na mecie – Wolność”. Przyświecała nam idea wolności; wolności od uzależnień, uprzedzeń, agresji i przemocy. Nasze zaproszenie do akcji przyjęło również Publiczne Gimnazjum w Choszcznie. Dość liczna grupa uczniów wspólnie z nami dała wyraz temu, że młodzież ma świadomość tego, jak ważne jest życie wolne od uzależnień i przemocy.

Za kwadrans 12.00 uczestnicy pobrali starterki. W tym czasie policja zabezpieczała trasę biegu. Równo z wybiciem południa start. Pierwsze okrążenie ulicą Polną, Stargardzką i dalej znów Polną. Ok. 1200 metrów. A okrążeń było aż trzy – po każdym pani Aneta Tuszyńska-Parol rozdawała dowód przebytej trasy, ponieważ od jej uśmiechu i wręczonej karteczki zależał dalszy los biegu. Po starcie szybko uformowała się jedna, duża dość zwarta grupa, bo biegli wszyscy: nauczyciele, uczniowie. Jedni wolniej, inni szybciej. Ci, którzy nie przepadają za bieganiem, dotrzymywali kroku marszem.. Cała stawkę prowadził pilot, którym był pan Maciej Żołnierzów, nasz nauczyciel w-f. W miejscu, które może zdezorientować uczestników, pan Andrzej Zakrzewski, również wuefista, służył jako drogowskaz. Natomiast pan Tomek Płonka na motorze zagrzewał, głośno wspierając dobrym (!) słowem. Część uczestników pozostała na linii mety, wytrwalsi biegli dalej. Drugie okrążenie pokonano jest w szybszym tempie. Emocje wzięły górę i wyścig zaczął się na dobre. Po drugim okrążeniu było już widać liderów. Zaczęło się trzecie kółko…to następne 1200 metrów. Była moc, była siła, była szybkość, bo była idea! Duch sportowej rywalizacji nie opuścił nikogo do końca. Przy głośnym dopingu kibiców na metę jako pierwsi wbiegli:

  • Bartosz Popielarczyk z Publicznego Gimnazjum W Choszcznie, Oskar Jackowski z ILOa i Marcel Kmieć z Publicznego Gimnazjum w Choszcznie;
  • Agnieszka Jabłońska z ILOa i Monika Garbicz z Publicznego Gimnazjum w Choszcznie.

Każdy uczestnik nagrodzony został słodkościami, bo zwycięzcami tego biegu byli wszyscy. Gratulujemy serdecznie! Dziękujemy choszczeńskiej policji za wsparcie i zapewnienie bezpieczeństwa biegu oraz gimnazjalistom z Publicznego Gimnazjum w Choszcznie za uczestnictwo. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję Choszczeńskiego Biegu Profilaktycznego „Na mecie życie” 2 czerwca 2016 r.”

Święto Szkoły 2015 było udane. To zupełnie jasne, że szkoła bywa miejscem, gdzie młody człowiek zmaga się z wieloma trudnościami, własnymi słabościami, barierami społecznymi. Dla nas impreza taka, jak tu opisana, jest znakomitą okazją do poznania się lepiej, zrozumienia, kształtowania tożsamości.

Dziękujemy pani Annie Domańskiej za ładne zdjęcia z imprezy opublikowane na stronie Starostwa Powiatowego w Choszcznie.

Fotografie: Piotr Figas

Comments are closed.