browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Czy wiesz, że…technikum ochrony środowiska

Opublikowano przez 1 czerwca 2015 Komentarzy (0)

Czy wiesz, że uczniowie Technikum Ochrony Środowiska “chłoną wiedzę jak gąbka wodę”. Tak mówi Julita, taka jest prawda. Postanowiliśmy zbadać, co Julita ma na myśli. Załóżmy, że miała ona na myśli zwykłą gąbkę łazienkową. Przy takim założeniu mamy do czynienia z doświadczeniem fizycznym, które wykazuje, że aby gąbka chłonęła wodę, trzeba ją nacisnąć. Załatwione, bo w Technikum Ochrony Środowiska uczniów potrafimy nacisnąć, czyli zmotywować. Załóżmy jednak, że Julita ma na myśli gąbkę morską. To założenie jest marzycielskie i piękne, bo odsyła do cudownych krain naszej ukochanej Ziemi, ale przy tym jak najbardziej słuszne, ponieważ Technikum Ochrony Środowiska nie przesiaduje jedynie w szkole, ale ma mnóstwo zajęć terenowych.

Wystarczy wspomnieć pomiary prędkości rzeki, jej szerokości oraz głębokości, które w zeszłym roku uczniowie prowadzili w pobliżu szkoły, terenowe badanie wody w jeziorze Klukom, w końcu wieloletnią współpracę z Nadleśnictwami Bierzwnik i Choszczno. Rokrocznie organizujemy w szkole Święto Drzewa – imprezę, która na stałe wpisała się w nasz szkolny kalendarz.

Jeśli chodzi o współpracę, to mamy wiele do powiedzenia, jako że uczniowie Technikum Ochrony Środowiska angażują się w warte popularyzacji akcje i zdobywają nagrody w konkursach organizowanych przez leśników. Właśnie teraz w konkursie “Przyroda – to my” zdobyliśmy sporo wyróżnień, a wśród uczniów wyróżnionych nie mogło zabraknąć uczniów Technikum Ochrony Środowiska. A w piątek, 29.05.2015 r., w IV Edycji Biegu Terenowego “Poznajemy Tajemnice Lasu” zorganizowanego przez Nadleśnictwo Choszczno, w którym należało popisać się wiedzą oraz umiejętnościami sportowymi, reprezentacja szkoły złożona z uczniów Technikum Ochrony Środowiska: Małgorzaty Adamek, Konrada Serwy i Łukasza Salamona, zdobyła pierwsze miejsce.

A to jeszcze nie wszystkie dowody zawodowej pasji uczniów Technikum Ochrony Środowiska. Już 08.06.2015 r. Natalia Jastrząbek z klasy II TOŚ odbierze w Zachodniopomorskim Kuratorium Oświaty wyróżnienie na etapie wojewódzkim ogólnopolskiego konkursu „Szkoła zawodowa – mój wybór” za pracę plastyczną w formie makiety zatytułowaną “Gdzie mogę pracować po ukończeniu technikum ochrony środowiska”.

Nacisnąć uczniów Technikum Ochrony Środowiska potrafimy, a oni oddają nam, co mają najlepszego. Sami o sobie mówią dość krótko, ponieważ nigdy nie mają czasu. Patrycji sprawia wielką przyjemność praca w grupach w laboratorium i robienie doświadczeń; Agata potwierdza; Julita ujmuje sprawę globalnie: “Poznawanie metod ochrony środowiska i naszej planety jest tym, co lubię robić. Im więcej wiem o środowisku, tym bardziej wierzę, że mogę coś zrobić, by poprawić jego stan i przyczynić się do tego, by Ziemia była piękna”. Żeby to osiągnąć, trzeba się uczyć, ale Sandra lubi właśnie przedmioty zawodowe, bo one są interesujące – laboratorium, zajęcia terenowe itd.

Wygląda na to, że nauka może sprawiać radość. “Często się śmiejemy, chociaż jest wiele pracy” – mówi Sandra, ale Julita ją prostuje: “Pracę przekształcamy w zabawę” – no tak, w przyrodzie tego rodzaju przekształcenia nie są wyjątkiem. Uczniowie wiedzą jednak, że przed nimi egzaminy zawodowe, a po drodze wiele poważnych badań, więc powagę potrafią zachować. “Prace i wyjścia terenowe są ciekawe, ale przykładamy się w szkole, nie ma co.” Zastanawia, czy takie podejście wynika z jakichś obaw.

“Moją obawą były przedmioty ścisłe, ale już się nie boję, przedmioty okazały się ciekawe” – mówi Patrycja. Z kolei Agata bała się doświadczeń: “Nie wiedziałam, czy poradzę sobie z doświadczeniami, ale to minęło, bo panie, które uczą w tym zawodzie, są bardzo miłe i bardzo pomagają”.

Nikt by się nie domyślił, że uczniowie Technikum Ochrony Środowiska miewali obawy. Wszędzie ich pełno. Dziewczyny, z którymi rozmawiamy, opowiadają: “Tośki (Technikum Ochrony Środowiska – przyp. red.) organizują różne akcje: kiermasze zdrowej żywności, Święto Drzewa, Dzień Ziemi, wsparcie schroniska dla zwierząt.” – wymieniają. Sandra nic nie mówi, ale my ją tutaj wskażemy palcem. To ona prowadzi apele i uroczystości szkolne, recytuje, działa w Samorządzie Uczniowskim tak dobrze, że wybrano ją na przewodniczącą. Ostatnio może ją widzieliście – to ona w białym fartuchu niczym jakaś pani profesor opowiadała o szkole na stoisku Samorządu podczas Drzwi Otwartych. Wtedy miała wiele do powiedzenia, bo rzeczywiście, o “Tośkach” można by mówić i mówić. O szkole zresztą też.

A my zachęcamy i chłopaków, i dziewczyny, by do TOŚ składali podania, bo jeszcze kilka miejsc mamy.

Kto jest ciekawy, niech kliknie z lewej strony w menu:

  • “Czytaj o klasach” tag “TOŚ”.

Dokumenty rekrutacyjne można pobrać w menu górnym w zakładce “Rekrutacja”.

Comments are closed.