browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Tańczymy dla ofiar

Opublikowano przez 3 lutego 2015 Komentarzy (0)

Na całym świecie kobiety – i mężczyźni – po raz trzeci przygotowują się, by 14 lutego zatańczyć i zaprotestować przeciwko przemocy wobec kobiet w szlachetnej akcji ONE BILLION RISING. Włączyło się do niej już 200 krajów, w tym Polska. Polska akcja nosi nazwę NAZYWAM SIĘ MILIARD. W Polsce tańczyć i protestować przeciwko przemocy będzie ponad 50 miejscowości, także Choszczno. Organizatorem jest Zespół Szkół Nr 2.

Tegoroczna akcja w Polsce poświęcona jest przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich, zjawisko przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami, jest niedostrzegane, trudne do wykrycia oraz zbadane w niewielkim tylko obszarze.

Kobiety z niepełnosprawnościami (fizycznymi, psychicznymi):

  • Są trzykrotnie bardziej narażone na przemoc niż kobiety pełnosprawne.
  • Są szczególnie narażone na przemoc również w miejscach publicznych, na ulicy, w pracy, w domach opieki społecznej, w szpitalach, w szpitalach psychiatrycznych, a więc narażone są na przemoc domową, ale również w szczególności na przemoc instytucjonalną.
  • Mają utrudniony, a często brak jakiegokolwiek dostępu do pomocy zarówno prawnej, jak i psychologicznej.
  • Częściej niż inne kobiety podlegają ryzyku przemocy, naruszania ich nietykalności osobistej, znieważania, opuszczenia lub zaniedbywania, znęcania się i wykorzystywania zarówno w środowisku rodzinnym, jak i poza nim.
  • Pomimo że znajdują się w grupie szczególnie narażonej na przemoc, w tym przemoc domową, nie są traktowane priorytetowo.
  • Rzadziej niż inne ofiary zgłaszają przypadki przemocy domowej.

Wszystkich, którzy mają ochotę przyłączyć się do protestu zapraszamy na próby. Najbliższa, kolejna już próba odbędzie się 10.02. 2015 godz. 17.00. Z każdym dniem przybywa chętnych do wyrażenia sprzeciwu wobec przemocy.
Wszelkie bieżące informacje dostępne są na facebookowym profilu wydarzenia One Billion Rising Choszczno, a relacje z prób można znaleźć na stronie choszczno.pl

Serdecznie zapraszamy. Warto zrobić coś dla innych. Wielkie wydarzenie czeka nas już 14 lutego 2015 r.

OBR

Comments are closed.