browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Poezja jednoczy

Opublikowano przez 7 lutego 2015 Komentarzy (0)

04.02.2015 r. w gościnnych murach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie miał miejsce benefis 20-lecia pracy twórczej poety, księdza kanonika Sławomira Kokorzyckiego. Główny bohater pytany o to, czy jego poezja ma swoje źródło w doświadczeniu samotności stwierdził, że człowiek tak naprawdę nie jest samotny. On sam, jako kapłan, mógłby mówić o samotności więcej niż inni ludzie, lecz nawet wówczas, gdy zamyka za sobą drzwi po zakończeniu codziennej posługi, rozmawia z Bogiem. Jego poezja sięga do samotności, ale przede wszystkim dociera do drugiego człowieka. Tytuł trzeciego tomiku księdza Sławomira – „Tobie”, jest tego dowodem.

Poezja pozwala samotność przezwyciężyć i jednoczy ludzi. W przytulnej sali Miejskiej Biblioteki Publicznej nie starczyło miejsc dla wszystkich, którzy pragnęli poznać dzieło księdza Sławomira oraz jego samego jako człowieka. Na szczęście panie bibliotekarki szybciutko zorganizowały przestrzeń sali tak, by publiczność poczuła się wygodnie, i zapanował kameralny nastrój, który sprawił, że rozmowa o poezji stała się bliskim spotkaniem z twórcą. Swoją obecnością benefis zaszczyciły władze samorządowe, będące jednocześnie fundatorami wydania tomiku poety. Na sali obecni byli przedstawiciele różnych środowisk, wśród nich nauczyciele. Im właśnie poeta poświęcił dłuższą chwilę. Podkreślił rolę tych pedagogów, z którymi szczęśliwy los go zetknął. To właśnie dzięki nim odkrywał Słowo. Poeta nie zapomniał również o bibliotekarzach, a wspomnienie matki, która, będąc bibliotekarką w Reczu, swojego syna wtajemniczała w świat książek, szczególnie przypadło do serc słuchaczom. Biografia poety – inspirująca i momentami wzruszająca – stanowiła znaczącą część rozmowy z czytelnikami. Tego właśnie chcieli się dowiedzieć, a poeta nie pozostał obojętny. Dzięki temu wszyscy mieli okazję przekonać się, jak mocno wiersze księdza Sławomira dotykają ludzkich spraw.

A samych wierszy spragnionym miłośnikom poezji nie zabrakło. Wszyscy zakupili tomik „Tobie” i uważnie wysłuchali recytacji wierszy przygotowanych przez Kaję Szydłowską i Karolinę Kamelę – uczennice Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie. Dziewczyny zebrały zasłużone brawa. Ale to przecież dzięki wierszom, które wybrały ze swoją opiekunką z koła recytatorskiego, panią Lillą Rybką.

Ciekawym elementem wieczoru było spotkanie dwóch pokoleń twórców. Ksiądz Sławomir Kokorzycki jest utytułowanym poetą, zasłużonym społecznikiem, charyzmatycznym organizatorem „Korytowskiej Nocy Poetów”. Wymieniono wszystkie jego osiągnięcia. Poeta okazał się też patronem młodych, ponieważ jego benefis ubarwił pieśniami poetyckimi Łukasz Baranowski – uczeń Zespołu Szkół Nr 2, którego dyrektor Miejskiej Bilioteki Publicznej, pani Anna Lewicka – główny organizator spotkania, przedstawiła jako twórcę poszukującego własnej drogi.

Dziękujemy księdzu Sławomirowi Kokorzyckiemu za zaproszenie nas na spotkanie. Z pewnością wspomnienia o nim pozostaną w sercach uczniów Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie.

Comments are closed.