browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Nasze „Dziedzictwo – źródło tożsamości”

Opublikowano przez 16 września 2014 Komentarzy (0)

Tak! W końcu nadszedł ten długo oczekiwany dzień! A cóż to za dzień i kto na niego tak czekał? – tak zapyta pewnie każdy czytelnik tego artykułu. Oto wyjaśnienie!

W maju na stronie naszej szkoły zamieszczona została relacja o konkursie historyczno – literackim, w którym wzięła udział uczennica ówczesnej klasy ILO a – Kamila Król. III edycja konkursu historyczno – literackiego pod hasłem „Dziedzictwo – źródło tożsamości” zorganizowana została w marcu w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2014 odbywających się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Konkurs skierowany został do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego. Jego zadaniem była popularyzacja wiedzy o dziedzictwie kulturowym Pomorza Zachodniego, rozbudzanie zainteresowania przeszłością i współczesnością regionu, a także zachęcenie do prezentowania umiejętności literackich i popularyzowanie twórczości literackiej dzieci i młodzieży.

Kamila pod czujnym okiem nauczyciela języka polskiego i jednocześnie wychowawczyni – pani Agnieszki Kasperczuk, przygotowała obszerną pracę historyczno – literacką dotyczącą losów swoich pradziadków Michała i Eugenii Szczuraszków. Praca ta, dzięki uprzejmości rodziny Kamili, została zamieszczona na stronie naszej szkoły. Informowaliśmy wówczas, że praca Kamili została doceniona i znalazła się wśród nagrodzonych, ale ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi dopiero we wrześniu. Obiecywaliśmy także, że relację z wręczenia nagrody zamieścimy dopiero w nowym roku szkolnym.

I właśnie nadszedł ten długo oczekiwany dzień! Do samego końca nie wiedziałyśmy, jaki będzie werdykt, więc do Szczecina jechałyśmy bardzo przejęte. Pociąg wlókł się strasznie, jak nigdy.

12 września 2014 r. w Czytelni Pomorzoznawczej mieszczącej się w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie panie Cecylia Judek – sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej i Anna Bartczak – historyk Książnicy Pomorskiej odczytały werdykt: Kamila Król – uczennica Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie została laureatką konkursu i zdobyła I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. To jednak nie wszystko! Praca Kamili tak ujęła komisję swą wyjątkową formą, że postanowiono przyznać jej nagrodę specjalną! Podziękowania i gratulacje otrzymała także pani Agnieszka Kasperczuk, która pełniła rolę opiekuna literackiego pracy Kamili.

Komisja podkreśliła wiele walorów pracy napisanej przez obecną uczennicę klasy IILOa, między innymi zwrócono uwagę na: styl pracy, jej ciekawą kompozycję, oryginalną formę i przede wszystkim zgodność z faktami historycznymi. Zaznaczono także, że ta niezwykła, chwytająca za serce opowieść jest historią prawdziwą, w której dramatyczne losy bohaterów pochodzących z różnych miejsc na świecie splotły się w trudnych czasach wojennych, by dać początek nowej rodzinie, rodzinie, z której wywodzi się autorka pracy.

Spotkanie odbyło się w niezwykle miłej atmosferze, były gratulacje, wspólne zdjęcia i rozmowy, które toczyły się przy pysznym torcie! Kamila zaprezentowała wszystkim zebranym obozową laurkę wykonaną przez dziadka dla ukochanej, ów szczególny „talizman miłości”, o którym pisała w swojej pracy. Laurka wywołała zaciekawienie, szczególnie wśród zebranych historyków – przecież ona ma ponad 70 lat! Dlatego też z szacunkiem potraktowano tę niezwykłą, bezcenną pamiątkę i podkreślano dbałość rodziny o pozostałości po przodkach.

Szczególnie miłym akcentem okazało się również zaprezentowanie pracy Kamili i odczytanie jej fragmentów przez pana Stanisława Heropolitańskiego – znanego lektora radiowo – telewizyjnego.

Pozostaje nam już tylko jeszcze raz pogratulować Kamili oraz życzyć dalszych sukcesów w operowaniu piórem. Natomiast wszystkich uczniów gorąco zachęcamy do brania udziału w konkursach o różnorodnym charakterze. Naprawdę warto! Warto sprawdzić się, warto pokazać się rzeszom!

Szczęśliwe Agnieszka Kasperczuk i Kamila Król IILOa

PS Składamy gratulacje również pani Agnieszce Kasperczuk. Przede wszystkim jednak jesteśmy zadowoleni, że zacna inicjatywa Książnicy Pomorskiej w Szczecinie w naszej szkole znalazła takich rzeczników jak Kamila i pani Agnieszka (przyp. red.)

Fotografie: Kamila Król i pani Agnieszka Kasperczuk

Comments are closed.