browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Wybieramy życie

Opublikowano przez 16 czerwca 2014 Komentarzy (0)

Rok szkolny 2013/2014, ale i rok poprzedni, kiedy uzyskaliśmy certyfikat Bezpiecznej Szkoły, upłynęły pod znakiem profilaktyki. W tym roku bierzemy udział w konkursie „Bezpieczna szkoła – demokratyczny kraj”, a w tym konkursie profilaktyka zajmuje niepoślednie miejsce. W działaniach profilaktycznych wspierały nas instytucje i służby. Ostatnie akcje przeprowadziliśmy wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Choszcznie. Pamiętamy jeszcze nasze inicjatywy podczas Święta Szkoły: I Bieg Profilaktyczny „Na mecie – trzeźwość” oraz konkurs plastyczny na plakat, któremu przyświecało hasło „Pijani kierowcy wiozą śmierć”.

Te działania zostały poprzedzone prelekcjami przeprowadzonymi przez przedstawicieli policji. W czasie spotkań uczniowie oglądali film ukazujący sposób prowadzenia samochodu po kolejnych dawkach alkoholu. Film zatytułowano „Eksperyment”, jednak to prawdziwy eksperyment stworzył szansę przekonania się na „własne oczy”, jak zmienia się świat osoby nietrzeźwej, która zasiada za kierownicą. Policjanci zademonstrowali alkogogle, a uczniowie ze zdziwieniem stwierdzili, jakim problemem jest podwójne widzenie, że obraz jest mocno zniekształcony, czas reakcji spowolniony i występują problemy z oceną odległości. Usłyszeli również, jak ważne jest, by nie wsiadać do samochodu z nietrzeźwym kierowcą i by nie pozostawać biernym, i reagować w przypadku, gdy osoba pod wpływem alkoholu ma zamiar kierować pojazdem mechanicznym.

Podsumowaniem działań profilaktycznych w tym roku była sobota 14 czerwca 2014 r. To właśnie wtedy, dokładnie o godzinie 16.00 w całej Polsce wybrzmiał Ogólnopolski Głos Profilaktyki – apel do wszystkich pokoleń, grup zawodowych i społecznych, aby narkotyki, alkohol i przemoc w rodzinie nie odbierały wolności życia. Na 60 sekund wszyscy zatrzymali się, przyłożyli dłoń do serca i wybili wspólnie jego rytm. Był to Zryw Wolnych Serc, wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności. Serc otwartych, zdrowych, silnych i pomocnych innym. Zjednoczeni we wspólnej sprawie wybiliśmy Rytm Wolnych Serc, obejrzeliśmy filmy profilaktyczne przygotowane przez funkcjonariuszy Policji oraz wysłuchaliśmy komentarza inspektora Powiatowej Komendy Policji w Choszcznie, pana Jakuba Zaręby.

Oczywiście nie mogło zabraknąć alkogogli. Jak trudne jest przejście kilkunastu metrów między pachołkami w okularach, które powodują upośledzenie zmysłów występujące po spożyciu alkoholu, wiedzą ci, którzy podjęli się tego karkołomnego zadania. W czasie akcji prowadzony był dyżur, podczas którego można było skorzystać z pomocy lub porady przedstawiciela Policji i pracowników MGOPS w Choszcznie, przedstawiciela GKRPA w Choszcznie oraz pedagoga Zespołu Szkół Nr 2 w Choszcznie. Ważnym punktem były zawody sportowe, w czasie których rozegrano mecze w badmintona, tenisa stołowego i nową, propagowaną przez Zespół Szkół Nr 2 dyscyplinę sportową – speedbadmintona.

pedagog szkolny Edyta Tyburczy-Kujawa

Comments are closed.