browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

MRMCh w Kołobrzegu

Opublikowano przez 8 czerwca 2014 Komentarzy (0)

Dnia 01.06.2014 r. o godzinie 8:37 wyruszyliśmy z Choszczna w stronę Kołobrzegu. To tam właśnie miało odbyć się Samorządowe Forum Młodzieży, a my: Sara Sitek, Zuzanna Kubiak i Natalia Wietrzycka, jako reprezentanci Młodzieżowej Rady Miasta Choszczna, byłyśmy jednymi z zaproszonych. Przepełniało nas podekscytowanie oraz lęk przed nieznanym. Dotarliśmy bezpiecznie pod opieką pana Stefana Szemlija, który powołał MRMCh, do celu – hotelu New Skanpol. Pojawiły się wśród nas nowe twarze, a Kołobrzeg, piękne nadmorskie miasto, oczarował nas swoją fenomenalną urbanistyką i wspaniałą pogodą.

Po zapoznaniu się z nowymi towarzyszami, zebraliśmy się w sali konferencyjnej, gdzie rozpoczęły się pierwsze warsztaty. Zapowiadało się dosyć nieciekawie. Jednak nic nie jest bardziej mylne niż pierwsze wrażenie. Równo o godzinie 15:20 pan Piotr Jaśkiewicz – Prezes Fundacji Nauka dla Środowiska, wraz z żoną Gosią zabrali się za nasz warsztat.

Początki były trudne. Większość z nas była zbyt onieśmielona sytuacją, by zabrać głos. Pomogło nam zadanie, które miało na celu bliższe poznanie. Zadanie wydawało się banalne, a sprawiło nam tyle kłopotu. Mieliśmy odrysować swoją dłoń na kartce i napisać na każdym z palców po jednej informacji, a mianowicie: imię; słowo,które nas określa; coś, co nas denerwuje; coś, co uszczęśliwia oraz to, co lubimy robić w wolnym czasie. O dziwo, z kompletnie obcych sobie ludzi, staliśmy się kolegami i koleżankami. Dzięki rozmowom niezręczne napięcie zastąpiła rodzinna atmosfera, całkowicie wyzbyliśmy się strachu.

W czasie warsztatów pojawili się wyjątkowi goście, którzy koniecznie chcieli poznać nas – młodych działaczy. Był to Marek Hok – poseł na sejm VII kadencji wraz z Anną Mieczkowską – wicemarszałek ds. zdrowia i opieki społecznej w województwie zachodniopomorskim. Byli bardzo przyjemni w obyciu i nie traktowali nas z góry. Widać było, że są dumni, iż w naszym województwie jest tak wielu młodych ludzi, którzy interesują się lokalnymi samorządami. W ten oto sposób pięć godzin warsztatów i integracji minęło niczym parę chwil.

Kolejnego dnia – 02.06.2014 r. po śniadaniu w naszym hotelu, pojechaliśmy autobusem do Marine Hotel – miejsca,gdzie odbywało się 10. Forum Samorządowe. W naszym programie nie było czasu na obijanie się. Traktowano nas po studencku – wykłady i warsztaty. To forum miało na celu wzbogacenie naszej wiedzy na temat polityki. Mogliśmy na własne oczy obserwować dyskusje polityczne, które dotychczas dostępne były jedynie za pomocą telewizyjnego pilota. A wiadomo, że włącza się inne kanały.

Uroczyste otwarcie nastąpiło o godzinie 10:30. Powitały nas ciepłe słowa Olgierda Geblewicza – Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego,oraz Janusza Gromka – Prezydenta Miasta Kołobrzeg. Następnie rozpoczęła się sesja plenarna, podczas której głównymi zagadnieniami było podsumowanie dziesięcioletniej obecności Polski w Unii Europejskiej, a także rola przeobrażeń ustrojowych z 1989 roku w budowaniu struktur demokratycznych w Polsce, rozwoju współpracy międzynarodowej oraz umacniania pozycji Polski w Europie.

Gośćmi honorowymi sesji byli: Staffan Herrström – Ambasador Szwecji w Polsce; dr Stanisław Gawłowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska oraz Annette Klein – Konsul Generalny Niemiec w Gdańsku.

Jarosław Kuźniar jako prowadzący i moderator przeczytał nam wszystkim list od Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, który, niestety, nie mógł znaleźć się tego dnia z nami na Forum, ale skierował do nas przesłanie.

Jednym z najbardziej spektakularnych przemówień,było przemówienie Annette Klein. Było ono pełne trafnych spostrzeżeń dotyczących rozwoju zarówno Polski, jak i całej Europy. Pani Klein nie omieszkała uświadomić wszystkim obecnym, iż rozwój gospodarki nie jest łatwy, jest to ciężka praca, a Polska zawzięcie pracuje, stara się i podejmuje wysiłek, by znaleźć się wśród czołowych państw Europy. Wspomniała ona o tym, jak cenne dla Niemiec jest partnerstwo z Polską, że Polska rośnie w siłę i kwitnie na naszych oczach, że 10 lat w Unii Europejskiej nie poszło na marne, a Polska spełnia europejskie marzenia.

Wielu zagranicznych polityków wspomniało o 35 % wzroście polskiego transportu, o programie Erasmus oraz o świetnym wykorzystaniu przez Polskę środków z Unii.

O 12:30 nadszedł czas na przerwę kawową, po której wróciliśmy na I część panelu, w którym uczestniczyli: Bogdan Dombrowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji; Olgierd Geblewicz; Staffan Herrström; Annette Klein; dr Peter Kohnert – Dyrektor Wydziału ds. Europejskich i Międzynarodowych w Ministerstwie Gospodarki i Spraw Europejskich Brandenburgii; Agata Kotkowska – z Komisja Europejskiej; Ugo Poli – Sekretariat Inicjatywy Środkowoeuropejskiej oraz Géza Szőcs – Pełnomocnik Rządu, Główny Doradca Premiera Węgier.

Po panelu zjedliśmy lunch i wróciliśmy do naszego hotelu, gdzie odbyło się posiedzenie Młodzieżowej Rady Wojewódzkiej oraz warsztaty pod tytułem „ABC Partycypacji”, prowadzone przez Katarzynę Henschke – Ozgę z Sekretariatu ds. Młodzieży.

O godzinie 19 zjedliśmy kolację, po czym padliśmy ze zmęczenia w zaciszu swoich pokoi.

Przyszedł w końcu czas na ostatni dzień naszego Forum Młodzieżowego – 03.06.2014 r. Zaraz po śniadaniu ponownie pojechaliśmy do Marine Hotel, by wziąć udział w drugim dniu 10. Forum Samorządowego, które tym razem rozpoczął swoją przemową prof. Edward Włodarczyk – Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.

O 10:30 nastąpiła II część panelu, w którym udział wzięli m.in. dr Emese Gasparics – Wiceminister z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Węgierskiej oraz Daniela Trochowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Brandenburgii. Pod koniec dyskusji Samorządowe Forum Młodzieży mogło zaprezentować swoje stanowisko oraz przedstawić postulaty dotyczące współpracy z Marszałkiem Olgierdem Geblewiczem oraz innymi politykami samorządowymi i nie tylko.

Zaraz po prezentacji przyszedł czas na pożegnania i powrót do domu. Rozstaliśmy się niechętnie, z nadzieją, że przy najbliższej okazji spotkamy się ponownie. W październiku planowane jest podobnego typu spotkanie Rad Miejskich i Klubów Europejskich w Choszcznie.

Sara Sitek i Zuzanna Kubiak IILOa

Comments are closed.