browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Możność czytania

Opublikowano przez 27 maja 2014 Komentarzy (0)

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Tego dnia zmarli Miguel de Cervantes i William Szekspir. Dzień Książki od 1930 r. jest świętem hiszpańskim, a od 1995 r. – światowym. Celem święta jest między innymi promocja czytelnictwa.

Każdego roku w niedzielę najbliższą świętu w choszczeńskiej księgarni „Pegaz” obchodzi się ten dzień szczególnie, a wszystkie kobiety otrzymują czerwoną różę. Kwiat ten nawiązuje do legendy katalońskiej – święty Jerzy 23 kwietnia pokonał smoka nękającego Barcelonę i uwolnił córkę króla. Z kropli krwi patrona wyrósł krzak róży. Najpiękniejszą Jerzy podarował księżniczce. Tego dnia Hiszpanie obdarowują kobiety czerwonymi różami. W zamian dostają… książki.

W naszej szkole też chcemy zarazić uczniów czytaniem książek, stąd właśnie pomysł, by nauczyciele co pewien czas czytali uczniom wybrane przez siebie książki. Wyzwanie jako pierwszy podjął pan Tomasz Płonka, nauczyciel w-f. Słuchaczami była klasa II technikum ochrony środowiska, a fragment prozy pochodził z książki Janusza Głowackiego „Przyszłem, czyli jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy!”, drugą pozycją, którą polecał nauczyciel, była powieść Marka Wałkuskiego pt. „Wałkowanie Ameryki”. Warto było posłuchać!

Zapraszamy do lektury i kolejnych (bo będzie ich więcej) spotkań z serii „Międzypokoleniowe czytanie”. Maria Dąbrowska napisała: „Książka i możność czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji.” Zgadzamy się, dodając słowa naszej patronki, Wisławy Szymborskiej: “Czy­tanie książek to naj­piękniej­sza za­bawa, jaką so­bie ludzkość wymyśliła.”

Lilla Rybka

Comments are closed.