browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

3 Maja i tablica szkolna

Opublikowano przez 3 maja 2014 Komentarzy (0)

Wszyscy wiedzą, że młodzież szkolna bywa niesforna, ale czy z tego powodu należy wszczynać śledztwo? Pytamy zupełnie poważnie, bowiem w maju 1823 roku jeden z uczniów wileńskiego gimnazjum nabazgrał na tablicy szkolnej: “Vivat Konstytucja 3-go Maja, o jak słodkie wspomnienie dla rodaków” i wtedy się dopiero zaczęło. Władze carskie potraktowały wybryk gimnazjalisty jako zamach na głowę cesarstwa rosyjskiego, czego skutkiem był długotrwały proces. Młodzi ludzie, studenci i uczniowie, osadzeni w więzieniu, poddani torturom, zostali skazani na zesłanie. Tylko jeden z nich miał szczęście i wyrwał się z rąk zaborcy. Po wielu latach szczęściarz ten pisał:

Razem ze strun wiela
Buchnął dźwięk, jakby cała janczarska kapela
Ozwała się z dzwonkami, z zelami, z bębenki:
Brzmi Polonez Trzeciego Maja! — Skoczne dźwięki
Radością oddychają, radością słuch poją;
Dziewki chcą tańczyć, chłopcy w miejscu nie dostoją —
Lecz starców myśli z dźwiękiem w przeszłość się uniosły,
W owe lata szczęśliwe, gdy senat i posły,
Po dniu Trzeciego Maja, w ratuszowej sali,
Zgodzonego z narodem króla fetowali,
Gdy przy tańcu śpiewano: Wiwat król kochany!
Wiwat Sejm, wiwat Naród, wiwat wszystkie Stany!

Czy młodzież szkolna wie, kto jest autorem powyższych słów? Czy wie, że Adam Mickiewicz, bo o nim mowa, spędził w celi pół roku, a potem kilka lat na zesłaniu, ponieważ umiłował wolność? W czasach, kiedy na murach maluje się graffiti, warto odwołać się do historii, by zrozumieć, o co walczą dzisiejsi niepokorni nie tak daleko od naszych granic.

Dlatego też historyczki Zespołu Szkół Nr 2, pani Beata Zgorzelska i pani Adrianna Dokurno, 30.04.2014 r. przygotowały uroczystość upamiętniającą Święto Konstytucji 3-go Maja. Historia święta jest burzliwa, o czym się już przekonaliśmy. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Szczególnie doniosłe uroczystości odbywały się pod koniec XIX wieku w Galicji, gdzie Polacy posiadali szeroką autonomię. Wielkim świętem państwowym rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić dzień 3 Maja jako święto państwowe.

W czasie uroczystości, na którą składały się fragmenty Konstytucji, wiersze oraz piosenki mieliśmy okazję przekonać się, że znaczenie drugiej na świecie, a pierwszej w Europie ustawy zasadniczej jest dla Polaków niepodważalne. Jeżeli nawet ma ona tylko wartość historyczną, to przecież z historii czerpiemy naukę. I z takim właśnie dziedzictwem wstąpiliśmy w struktury Unii Europejskiej, z czego jesteśmy dumni.

A niesfornych uczniów w dniu radosnego narodowego święta dyrekcja i nauczyciele, o dziwo, nagrodzili. Julita Nitecka z klasy IILOa została nagrodzona za I miejsce w konkursie fotograficznym „Polna w obiektywie”. Milena Szustak z klasy IIITG – za zdobycie I miejsce w szkolnym konkursie „Moja tapeta”. Nagrody otrzymali również uczniowie biorący udział w szkolnym konkursie geograficznym: I miejsce Amanda Działak z ITH, II miejsce Dominika Roszycka z ITH, III miejsce Oskar Lindner z ITB oraz Daria Domagalska z ILOa, Olimpia Świtaj z ILOa, Wiktoria Halapacz z ITB, Konrad Serwa z TOŚ i Łukasz Salamon z ITOŚ.

Comments are closed.