browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Usłyszeć Słowo

Opublikowano przez 17 kwietnia 2014 Komentarzy (0)

W auli Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie dnia 12.04.2014 r. odbył się Diecezjalny Konkurs Recytatorski Poezji Religijno-Patriotycznej poświęcony pamięci księdza prałata Jana Abramskiego. Cieszący się już od 15 lat wysoką renomą na Ziemi Choszczeńskiej konkurs od roku 2012 ma rangę diecezjalną. Pomysłodawcą i organizatorem jest Akcja Katolicka w Choszcznie, a ZS Nr 2 od wielu lat gości uczestników w swoich murach.

W tym roku, w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, zwyciężyła reprezentantka naszej szkoły, Martyna Żyta z klasy I Liceum Ogólnokształcącego wykonująca “Hymn o Miłości” św. Pawła. Martyna jest podopieczną pani Lilli Rybki prowadzącej w szkole koło recytatorskie. Inne recytatorki z koła, Ewa Starukiewicz z IIILOa i Paulina Rosłoń z ILOa, zaprezentowały się równie dobrze, ale recytatorzy z Zespołu Szkół Nr 1, Sandra Daszykowska (III miejsce) i Łukasz Garbicz (II miejsce), wywarli na jury większe wrażenie. Rzeczywiście, poziom recytacji był bardzo wysoki i w pełni zrozumiałe są słowa przewodniczącego jury, księdza Sebastiana Kubińskiego, że wyłonić zwycięzców nie było łatwo. Jest to tym bardziej zrozumiałe, że w konkursie nie liczą się wyłącznie walory techniczne. Jury wzięło pod uwagę dobór repertuaru, sposób interpretacji oraz wrażenie artystyczne. Ksiądz Sebastian przyznał nagrodę specjalną przewodniczącego jury Ewie Starukiewicz.

Młodzi recytatorzy odkryli różnorodne aspekty poezji religijnej, począwszy od kontemplacji prawd wiary, poprzez wyznania uczuć religijnych, a skończywszy na gorącej zachęcie do utwierdzenia się w wierze. Charakter konkursu nie pozwala popadać w świecki zachwyt nad wykonaniami, ale wszystkim recytatorom należą się brawa i gratulacje.

Obszerną relację z konkursu znajdziemy na stronie Urzędu Miejskiego w Choszcznie.

Fotografie (w większości): Ewa Starukiewicz

Comments are closed.