browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Zmiana ról

Opublikowano przez 25 marca 2014 Komentarzy (0)

Stale rosnąca popularność mediów społecznościowych sprawia, że ci, którzy nie są na bieżąco, są tak naprawdę w ariergardzie. Niby wiedzą o świecie dużo, ale jest to wiedza z drugiej ręki. Młodzież żyje, może wirtualnie, a może dosłownie, na portalach. Nie zapominajmy również, że wiele wydarzeń o zasięgu światowym nie miałoby miejsca, gdyby społeczność internautów nie zainicjowała różnorodnych akcji. Mamy tu na myśli wydarzenia na Bliskim Wschodzie czy też ostatnio na Ukrainie.

Dlatego też 24 marca 2014 r. Karolina Czerwińska, Daria Domagalska i Kamila Król z ILOa przygotowały i przeprowadziły zajęcia na temat obsługi Facebooka. Zainteresowanymi tematem uczniami byli….nauczyciele. Nie zabrakło też pań z obsługi i oczywiście dyrekcji szkoły. Dziewczyny z ILOa w sposób metodyczny, ale bardzo przystępny i z niezwykłą cierpliwością tłumaczyły krok po kroku, jak utworzyć konto i jak nim zarządzać. Chociaż, mamy nadzieję, okazaliśmy się pojętnymi uczniami, to nie obyło się bez problemów. Wszystkie jednak wątpliwości Daria, Karolina i Kamila rozwiewały z właściwą sobie fachowością. Trzeba przyznać, że znają się na tym Facebooku. Dzięki zajęciom na popularnym portalu społecznościowym przybyło kilka kont. Nawet ci spośród nas, którzy posiadają swoje profile, skorzystali z wiedzy dziewcząt. Nie o wszystkim bowiem wiedzieliśmy.

Po utworzeniu kont wywiązała się dyskusja o zagrożeniach związanych z eksponowaniem danych na portalach. Przekonaliśmy się, że młodzież zdaje sobie sprawę z  istnienia granic, których nie wolno przekroczyć. Netykieta, jak się okazuje, jest obowiązującym kodeksem postępowania. Rozmawialiśmy również o przeciwdziałaniu atakom cyberprzestępców i bezpiecznym korzystaniu z mediów społecznościowych. Taka lekcja to niezwykle ciekawe doświadczenie. Zarówno dla nas – nauczycieli, jak i dla uczennic.

Może to początek kariery nauczycielskiej młodych prelegentek? Z niecierpliwością czekamy na kolejne lekcje prowadzone przez uczniów, ponieważ przystąpiliśmy do konkursu „Ucz się od ucznia”. Do pedagogicznych zmagań szykują się uczniowie Technikum Handlowego i Technikum Geodezyjnego. A Daria, Karolina i Kamila z Liceum Ogólnokształcącego już mają pomysł na kolejne zajęcia.

          pedagog szkolny Edyta Tyburczy-Kujawa

Fotografie: Edyta Tyburczy-Kujawa

Comments are closed.