browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

“Nobliści Polscy 2013”

Opublikowano przez 13 grudnia 2013 Komentarzy (0)

Już po raz 12 w Zespole Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich zorganizowano międzyszkolny konkurs poświęcony patronom. Jak co roku, wydarzenie miało miejsce 10 grudnia, w dniu wręczania Nagród Nobla, i jak zwykle do rywalizacji zaproszono uczniów gimnazjów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Regulamin w kategorii gimnazjów nie zmienia się praktycznie od samego początku istnienia konkursu, ponieważ sprawdza się w praktyce. Gimnazjaliści prezentujący w formie plastycznej dwóch wybranych Noblistów Polskich, muszą jeszcze przebrnąć przez konkurs wiedzy o biografii i dokonaniach wielkich Polaków, by na koniec zaprezentować w atrakcyjnej formie scenicznej ich sylwetki. Napięcie w konkursie jest stopniowane, widownia reaguje coraz żywiej, a moment ogłoszenia wyników jest punktem kulminacyjnym, kiedy emocje dosłownie kipią. Mimo wszystko, dzięki uczestnikom, organizatorzy dostrzegają pewne punkty regulaminu wymagające uściśleń, w związku z czym już zbierają opinie, by przyszłoroczny konkurs był sprawniej zorganizowany.

Na szczęście wszyscy uczestnicy traktują zmagania jako wspaniałą zabawę, a szacowne jury podejmuje salomonowe decyzje. W tym roku w pracach gremium wzięli udział: pani Jadwiga Skorba-Frańczak, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Choszczeńskiej; pani Irena Rękawiecka-Sadowska, polonistka, inicjatorka konkursu, emerytowana wicedyrektor ZS Nr 2; pan Stefan Szemlij, historyk, emerytowany dyrektor ZS Nr 2; pan Tomasz Wacław Jabłecki, muzykolog oraz pan Tomasz Miński, polonista, właściciel księgarni “Pegaz”. Członkowie jury to nie tylko surowa ława przysięgłych, to również życzliwe wszystkim pragnącym pogłębić swoją wiedzę o Noblistach Polskich grono mecenasów i popularyzatorów. Pan Tomasz Wacław Jabłecki jest autorem kompendium wiedzy o Noblistach, które już po raz drugi, w wersji uzupełnionej, wydała Gazeta Szkolna “Feniks”, a pani Jadwiga Skorba-Frańczak, pani Irena Rękawiecka-Sadowska i pan Tomasz Miński to fundatorzy nagród. Dziękujemy im serdecznie.

Podziękować chcielibyśmy wszystkim mecenasom konkursu. Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Choszcznie. Podziękowania składamy na ręce Starosty Choszczeńskiego, pana Lesława Śliżewskiego. Dziękujemy również Urzędowi Miejskiemu w Choszcznie. Podziękowania składamy na ręce Burmistrza Choszczna, pana Roberta Adamczyka. Państwa przychylność pozwala nam należycie nagrodzić najlepszych.

W XII Międzyszkolnym Konkursie “Nobliści Polscy” zaprezentowali się uczniowie 4 gimnazjów. W skład drużyny Publicznego Gimnazjum im. Władysława II Jagiełły w Choszcznie weszli: Lidia Kiela, Olga Kiela oraz Sara Iwaszkiewicz. Drużynę przygotowały panie Małgorzata Szemlij i Magdalena Kiela. Gościliśmy po raz kolejny drużynę z Gimnazjum w Krzęcinie pod opieką pani Barbary Biesiady w składzie: Oliwia Jarecka, Maciej Bednarek i Maciej Radomiak. Ponownie w zmaganiach wzięli udział uczniowie Gimnazjum im. Adolfa Długosza w Reczu pod opieką pani Aleksandry Gryczewskiej, która nie po raz pierwszy szkoli młodych pasjonatów wiedzy o Noblistach. W reprezentacji Recza wystąpili: Justyna Janiak, Wiktoria Rakowska i Jakub Cymerman. W konkursie plastycznym zaprezentowała się również reprezentacja Publicznego Gimnazjum Nr 2 przy Zespole Szkół im. Noblistów Polskich w Myśliborzu w składzie: Maja Moraczewska i Kornel Rozumek. I choć drużyna z Myśliborza, pod opieką pani Bożeny Teodorczyk, nie wzięła udziału we wszystkich konkurencjach, dziękujemy za obecność, którą traktujemy jako przetarcie szlaków.

Prace plastyczne biorące udział w konkursie miały wyrównany poziom. Jury po ich wnikliwym obejrzeniu szybko podjęło decyzję, ponieważ o 10.00 rozpoczęła się rywalizacja w konkursie wiedzy. Widownia była zdumiona. W dwuetapowym maratonie pytań, za 1 i następnie za 2 punkty, gimnazjaliści popisali się nie lada wiedzą, ale niekłamany podziw wzbudzili w trzecim etapie, kiedy zostali zmuszeni do przygotowania dłuższej wypowiedzi problemowej, którą przedstawiali publiczności. Okazało się, że radzą sobie znakomicie, a poziom merytoryczny i językowy ich wystąpień jest bardzo wysoki. Po chwili oddechu przyszła kolej na prezentacje. Lidia Kiela z Publicznego Gimnazjum w Choszcznie przedstawiła monodram na motywach przemówienia Noblowskiego oraz wierszy Wisławy Szymborskiej. Spójny liryczny spektakl bardzo się spodobał. Nieco inną formułę wybrali uczniowie z Krzęcina. W przejrzysty, obrazowy sposób ukazali drogę Marii Skłodowskiej-Curie do odkrycia radu i polonu. Wiedza faktograficzna naprawdę nikogo nie nużyła, za co należą się brawa. Z kolei Wiktoria Rakowska z Recza wyrecytowała wiersz Czesława Miłosza “Piosenka o końcu świata”. Wykonanie spodobało się publiczności, a recytatorka zebrała zasłużone pochwały.

Kiedy publiczność już myślała o przerwie, przyszła kolej na zmagania w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Formuła, czyli prezentacja, pozostaje ta sama, jednak co rok zmienia się tematyka. Tym razem chcieliśmy uhonorować Lecha Wałęsę. Hasło tegorocznego konkursu brzmiało: “Ambasador Nadziei – bilans dokonań społecznych Lecha Wałęsy w 30 lat po otrzymaniu Pokojowej Nagrody Nobla”. Drużyna z Zespołu Szkół Nr 1 w składzie: Karolina Ślusarska, Grzegorz Snopek i Bartosz Kaczmarek pod opieką pani Elżbiety Lipińskiej, poradziła sobie z prezentacją wyśmienicie. Scenka wzbogacona oryginalnym filmem oraz aranżacją piosenki Jacka Kaczmarskiego “Mury” na akordeon zrobiła na wszystkich wrażenie.

Nie będzie kurtuazją, jeśli napiszemy, że jury miało trudny wybór. Obrady się nieco przeciągnęły, ale ostatecznie chodzi przecież o to, by dostrzec ogrom pracy, jaki w przygotowania włożyli uczestnicy i opiekunowie. Przewodniczący jury, Tomasz Wacław Jabłecki, w słowie końcowym wyraźnie podkreślił bardzo wysoki poziom konkursu wiedzy i z nieukrywaną satysfakcją zaczął wymieniać nagrodzonych.

W konkursie plastycznym zwyciężyły Lidia Kiela i Olga Kiela z Publicznego Gimnazjum w Choszcznie, w konkursie wiedzy zwyciężył Maciej Bednarek z Gimnazjum w Krzęcinie, a w konkursie na prezentację sylwetek Noblistów laur przypadł drużynie z Krzęcina.

Suma punktów poszczególnych konkurencji w kategorii gimnazjów stanowi o tym, kto zdobędzie Grand Prix “Pierwszy Szczebel do Nobla”. W tym roku ważyły się losy nagrody.  Zwycięstwo przypadło Publicznemu Gimnazjum im. Władysława II Jagiełły w Choszcznie. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych Grand Prix “Pęd Noblowski”  zdobyła  reprezentacja Zespołu Szkół Nr 1 im. Bolesława Krzywoustego. Nagrodę publiczności wywalczyli uczniowie z Krzęcina. Gratulujemy!

Ważnym głosem, który pojawił się po zakończeniu imprezy, była sugestia, by w konkursie dla szkół ponadgimnazjalnych wzięła udział reprezentacja organizatorów. W poprzednich latach tak było i pani wicedyrektor Jolanta Pluta, która bacznie obserwowała przebieg konkursu, podjęła rękawicę. Już zacieramy ręce w oczekiwaniu na przyszły rok.

 

Kliknij, aby obejrzeć fotografie:


Comments are closed.