browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Jesienią… tylko poezja

Opublikowano przez 27 października 2013 Komentarzy (0)

Promienie słońca prześwitujące przez różnokolorowe liście szeleszczące pod stopami uśmiechniętych spacerowiczów wzbudzają nastrój sprzyjający zadumie. W takim nastroju jesteśmy zawsze w październiku – Miesiącu Bibliotek Szkolnych. To właśnie w bibliotece od kilku lat odbywa się impreza wpisująca się w jesienną aurę tematyką.

Na tegoroczne VIII Jesienne Spotkania z Poezją w Zespole Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie złożyły się dwie imprezy. 24.10.2013 r. o godzinie 12.00 odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Juliana Tuwima, a o 17.00 nauczyciel szkoły, pan Piotr Figas, zaprezentował wiersze ze swojego nowego tomiku.

Konkurs Recytatorski Poezji Juliana Tuwima w roku jemu poświęconym zgromadził wielu adeptów trudnej sztuki słowa. Szkołę odwiedzili recytatorzy z Zespołu Szkół Nr 1, którzy wraz z naszymi uczniami zaprezentowali ciekawe i różnorodne interpretacje utworów. Jury konkursu: pani Teresa Pyryt – wieloletnia bibliotekarka ZS 2, pani Maria Mińska – właścicielka księgarni “Pegaz” i pani Halina Kluczewska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Choszcznie, podkreśliło wysoki poziom konkursu. Pierwszą nagrodę otrzymał Kamil Stein z ZS Nr 1 za interpretację wiersza “Dancing”, Drugą wywalczyła Ewa Starukiewicz z naszej szkoły wierszem “Kwiaciarka”, a trzecie miejsce zajął Bartosz Śmigiel, który przygotował wiersz “Chrystus miasta”.

Jesienną scenerię konkursu dopełniała oprawa muzyczna. Martyna Żyta z ILOa wyśpiewała utwór “Kasztany”, a Łukasz Baranowski solo oraz wspólnie z siostrą Jolą dał popis swoich umiejętności kompozytorskich, prezentując własne piosenki. Największe brawa zebrał jednak Kamil Głowacz z IILOs, który wiersz Juliana Tuwima zatytułowany”Sen złotowłosej dziewczynki” zaaranżował na rapową nutę.

Drugie tego dnia spotkanie odbyło się o godzinie 17.00. Piotr Figas w blasku świec czytał swoje wiersze, przybliżał ich symbolikę i przesłanie. Wzruszenie słuchaczy wywołał wiersz zatytułowany “Dziewczyństwo” poświęcony matce. Ten piękny nostalgiczny utwór ukazuje postać ukochanej mamy w retrospekcji. Obrazy pamięci przeplatają się w nim z pamiątkami, których zostało bardzo niewiele.

VIII Jesienne Spotkania z Poezją w Zespole Szkół Nr 2 minęły jak mija wszystko. Wzbogaceni wewnętrznie czujemy, że jeszcze nam mało. Dlatego w przyszłym roku zapraszamy ponownie. Dziękujemy dyrekcji i nauczycielom Zespołu Szkół Nr 1, i liczymy na Was.

Lilla Rybka

fotografie: Julita Nitecka IILOa i Piotr Figas

Obejrzyj fotografie:

Comments are closed.