browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Pisać jak małpa

Opublikowano przez 14 czerwca 2013 Komentarzy (0)

Każdy Naczelny, nieważne – ssak czy Redaktor, ma pięć palców u dłoni. Pięć palców to pięć kluczowych pytań, bez których dobry artykuł informacyjny się nie obejdzie: kto? co? kiedy? gdzie? dlaczego? Jeśli tekst nie odpowie na te pytania, przestaje być tekstem dziennikarskim i każdy sekretarz redakcji go odrzuci. Przewodniczący jury XIII Powiatowego Konkursu o nagrodę “Choszczeńskiego Pulitzera Szkolnego”, pan Tadeusz Krawiec z Biura Promocji Urzędu Miejskiego w Choszcznie, był bezwzględny, bo właśnie od przypomnienia “złotej zasady” dziennikarstwa rozpoczął uroczystość wręczenia nagród, która odbyła się 12.06.2013 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Choszcznie. Następnie juror bardzo życzliwie przystąpił do wyliczenia wszystkich błędów. Pomimo tego nasi dziennikarze, choć wiele uwag krytycznych tyczyło również “Feniksa”, zebrali obfity plon.

Laureatem w kategorii “najlepszy artykuł” została Joasia Słowik z ILOa, a cztery inne dziennikarki zostały wyróżnione. Marika Korecka z IILOa, która już ukończyła szkołę, ma kolejny powód do satysfakcji, Hania Stanik z IITG dostała solidnego kopniaka po otrzymaniu wyróżnienia za swoje opowiadanie, a Kinga Augustyniak z IILOa pewnie zasypie “Feniksa” tekstami. Ma prawo, pisze dobrze. Sama gazeta otrzymała wyróżnienie i choć jest to tylko wyróżnienie, bardzo się cieszymy, ponieważ konkretne wskazówki warsztatowe bardzo się nam przydadzą. A będzie ich więcej, ponieważ od września w Choszczeńskim Domu Kultury ruszają profesjonalne warsztaty dziennikarskie dla młodzieży.

Organizatorzy konkursu, czyli Miejska Biblioteka Publiczna w Choszcznie, którą w jury reprezentowała pani Anna Kościuczuk, Towarzystwo Miłośników Ziemi Choszczeńskiej z prezesem, panią Jadwigą Skorbą-Frańczak oraz Biuro Promocji Urzędu Miejskiego w Choszcznie, nie zapomnieli o 20-leciu “Feniksa”. Z tej okazji uczynili bardzo sympatyczny, ważny dla nas gest. Nagrodzili wieloletnią opiekunkę gazety, panią Irenę Rękawiecką-Sadowską.

“Tak, jak ja piszę, można nauczyć pisać małpę” – podkreślił Tadeusz Krawiec na nieformalnym spotkaniu. W tym stwierdzeniu nie ma nic zaskakującego. Pięć palców, przejrzystość kompozycji, klarowność stylu – oto cechy dobrego artykułu. Lepiej napisać mniej, ale zgodnie z powyższymi kryteriami, niż tworzyć rozbuchane teksty o niczym. Tak, będziemy pisać jak małpy, bo każdy dziennikarz marzy, by zostać Naczelnym.

Tu znajdziemy artykuły o imprezie:

Strona Urzędu Miejskiego w Choszcznie

Strona Miejskiej Biblioteki Publicznej w Choszcznie

Strona Starostwa Powiatowego w Choszcznie

W zakładce Gazeta Szkolna “Feniks” publikujemy nagrodzone teksty Joanny Słowik.

Comments are closed.