browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

William Butler Yeats ożywa

Opublikowano przez 16 kwietnia 2013 Komentarzy (0)

Szczecińskie Stowarzyszenie “Dom Nobla”, które zajmuje się szeroko pojętą działalnością popularyzatorską, ma chyba do nas zaufanie. Patronat Noblistów Polskich zobowiązuje i staramy się, by spektakle, które przygotowujemy na zaproszenie “Domu Nobla”, były zaskakujące, ponieważ chcemy przekazywać wiedzę w formie atrakcyjnej. Tylko wtedy bowiem jest ona żywa.

Mieliśmy okazję zaprezentować nasze możliwości w czasie Dnia Irlandzkiego 13 kwietnia 2013 roku w Szczecinie. Spotkanie poświęcono przewodnictwu Irlandii w Unii Europejskiej, a 90 rocznica przyznania Williamowi Butlerowi Yeatsowi literackiej Nagrody Nobla stała się okazją, by przypomnieć jego sylwetkę i twórczość. W czasie spotkania głos zabrali znamienici goście: europoseł Czesław Siekierski, prof. Wawrzyniec Konarski z Uniwersytetu Jagiellońskiego – znawca i miłośnik Irlandii, dr Bartłomiej Toszek z Uniwersytetu Szczecińskiego. Posłanka na Sejm RP, pani Zofia Ławrynowicz, przepięknie odczytała dwa wiersze W. B. Yeatsa, wzbudzając podziw zgromadzonych. W tak zaszczytnym gronie wystąpiła młodzież z naszej szkoły.

Nie ma co ukrywać, mieliśmy tremę i dlatego o mało nie położyliśmy spektaklu. Na szczęście aktorzy byli na tyle otrzaskani ze sceną, że zatuszowali drobne wpadki. Główną ideą spektaklu było ukazanie, że twórczość Yeatsa, tak ważna dla Irlandczyków, może pogłębić postrzeganie świata. W zwykłym irlandzkim pubie pojawiają się skłóceni kochankowie. Okazuje się, że miejsce jest magiczne, bo kelnerka to medium, a zamiatający podłogę tuż przed zamknięciem kelner jest druidem. W głębi, przy stoliku zasiada Yeats, który przybywa zawsze wtedy, gdy ludziom świat wydaje się płaski. Tych dwoje zakochanych odkrywa poprzez poezję, że istnieje głębszy wymiar. Przedstawienie zostało zilustrowane rzadkimi fotografiami Yeatsa i miejsc z nim związanych.

Całości dopełnił koncert zespołu folkowego “Emerald”, który wykonał zestaw tradycyjnych pieśni i melodii irlandzkich. Zespołowi towarzyszyła tancerka, i to ona zebrała największe brawa. W pełni zasłużenie, bowiem to, co pokazała, bez wątpienia mogło się podobać.

Spektakl przygotowali: pani Irena Rękawiecka-Sadowska, pani Małgorzata Brzustowicz, pani Agnieszka Kurpiewska i pan Piotr Figas. Wzięli w nim udział: Monika Chmielewska IIILOa, Ewa Starukiewicz IILOa, Dagmara Tuchowska IIILOb, Bartosz Zadka IIITB i Krzysztof Wawrzak ITB.

Comments are closed.