browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

“Nobliści Polscy 2012”

Opublikowano przez 11 grudnia 2012 Komentarzy (0)

Kiedy przyjęliśmy zaszczytne imię Noblistów Polskich, podjęliśmy zobowiązanie: pielęgnować pamięć o dorobku wybitnych Polaków uhonorowanych Nagrodą Nobla. W Zespole Szkół Nr 2 znalazło się grono pasjonatów, którzy jedenaście lat temu zorganizowali międzyszkolny konkurs poświęcony życiu i twórczości polskich laureatów prestiżowej nagrody.

Jedenaście lat to bardzo długo jak na standardy współczesnego świata. W tym czasie wielokrotnie reformowano prawo szkolne, powstawały i upadały rządy, świat zmienił się w sposób nieopisany. A konkurs nadal jest obecny. Jest obecny w  świadomości kolejnych pokoleń uczniów Zespołu Szkół Nr 2, jest również obecny w świadomości władz powiatowych i miejskich, a także twórców i publicystów choszczeńskich. Zyskujemy wsparcie hojnych darczyńców, którym w tym miejscu składamy serdecznie podziękowania.

Tak więc 10 grudnia 2012 roku już po raz jedenasty odbył się Międzyszkolny Konkurs “Nobliści Polscy”. Tym razem do rywalizacji stanęły reprezentacje trzech gimnazjów: Publicznego Gimnazjum im. Władysława II Jagiełły z Choszczna w składzie: Sara Iwaszkiewicz, Lidia Kiela i Karolina Węgierska; Publicznego Gimnazjum w Dolicach w składzie: Agata Górecka, Katarzyna Janicka i Joanna Kupla oraz Publicznego Gimnazjum w Krzęcinie w składzie: Weronika Bodnar, Marcin Kacprzak i Maciej Bednarek.

Zmagania w trzech kategoriach, czyli w konkursie plastycznym, konkursie wiedzy i w konkursie prezentacji sylwetek Noblistów Polskich były niezwykle zacięte, a to dzięki wysokiemu poziomowi uczestników, który jest niewątpliwie zasługą opiekunów: pań Małgorzaty Szemlij i Magdaleny Kieli z Publicznego Gimnazjum w Choszcznie, pani Moniki Zygadło z Publicznego Gimnazjum w Dolicach oraz pań Barbary Biesiady i Barbary Tuki z Publicznego Gimnazjum w Krzęcinie. Jesteśmy pełni uznania dla chęci i zapału opiekunów. Warto podkreślić, że niektórzy z nich są związani z naszym konkursem już od kilku lat. Dziękujemy im serdecznie.

Nagrody przypadły najlepszym, o co zadbało szacowne jury: pani Jadwiga Skorba-Frańczak, pan Tomasz Miński oraz pan Tomasz Wacław Jabłecki – autor pytań do konkursu wiedzy, które w ramach promocji opublikowaliśmy w naszej Gazecie Szkolnej “Feniks” i wręczyliśmy uczestnikom z myślą o przyszłym roku.

Grand Prix “Pierwszy szczebel do Nobla” w postaci pamiątkowej statuetki, wykonanej przez warsztaty szkolne ZS Nr 2, zdobyło Publiczne Gimnazjum w Krzęcinie, które też zostało nagrodzone nagrodą publiczności. Przyznano również nagrody za poszczególne konkurencje. I tak: najlepszą pracę plastyczną wykonały Lidia Kiela i Karolina Węgierska z Publicznego Gimnazjum w Choszcznie, najwięcej o Noblistach wiedzieli uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Krzęcinie, a najciekawszą prezentację przygotowali uczniowie z Dolic. Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani  książkami, które zostały zakupione przez naszych mecenasów:  Starostę Choszczeńskiego, pana Lesława Śliżewskiego; Burmistrza Choszczna, pana Roberta Adamczyka; właścicieli księgarni “Pegaz”, państwo Marię i Tomasza Mińskich oraz absolwenta naszej szkoły, pana Patryka Czerniawskiego.

W słowie końcowym pan Tomasz Wacław Jabłecki wyraził żal, że do rywalizacji w swojej kategorii nie zgłosiła się żadna szkoła ponadgimnazjalna. My również żałujemy. Tym bardziej żałujemy, że w roku 2012 odeszła nasza patronka – Wisława Szymborska, której poświęciliśmy XI Międzyszkolny Konkurs “Nobliści Polscy”. Liczyliśmy, że temat konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych: “Wystarczy. Wisławy Szymborskiej świadectwo rzeczywistości” wzbudzi pragnienie odkrywania na nowo twórczości genialnej poetki.

Na koniec wypada wspomnieć o tym, że podczas konkursu mieliśmy możliwość zaprezentowania spektaklu Związki Czesława Miłosza i Aleksandra Sołżenicyna z “Kulturą” paryską, który Ewa Starukiewicz z IILOa, Maciej Dombek z IILOa i Mateusz Popielarczyk z IIITG/TOŚ przygotowali pierwotnie na spotkanie w Książnicy Pomorskiej zatytułowane “Kultura” paryska w dziejach Europy.

Jako organizatorzy dbamy o to, by konkurs przebiegał w jak najlepszej atmosferze, drżymy, by wszystko było zapięte na ostatni guzik. W tym miejscu składamy podziękowania głównemu organizatorowi zmagań, pani Lilli Rybce,  oraz kierownikowi warsztatów szkolnych, panu Januszowi Solskiemu, który już od lat zaopatruje konkurs w niezbędne w takim przypadku: trofea i słodkości. Pani wicedyrektor Irenie Rękawieckiej-Sadowskiej słowa uznania należą się za życzliwe, czujne spojrzenie.

Zapraszamy w przyszłym roku.

 

Comments are closed.