browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

“Kultura” paryska w dziejach Europy

Opublikowano przez 23 października 2012 Komentarzy (0)

Prezes szczecińskiego stowarzyszenia “Dom Nobla”, pani Anna Szachowicz oraz dyrektor Książnicy Pomorskiej, pan Lucjan Bąbolewski zaprosili delegację naszej szkoły na spotkanie “Kultura” paryska w dziejach Europy w poniedziałek 22 października 2012 r. o godz. 12. Współpraca ze stowarzyszeniem “Dom Nobla” trwa już kilka lat, a nasi uczniowie za każdym razem przygotowują na imprezy szczecińskie program artystyczny. Tym razem zaprezentowaliśmy spektakl poświęcony związkom Czesława Miłosza i Aleksandra Sołżenicyna z paryską “Kulturą”.

Spotkanie rozpoczęło się minirecitalem harfistki Noemi Hańczyk, uczennicy Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie. Następnie głos zabrał Wojciech Sikora, dyrektor Instytutu Literackiego, wydawcy paryskiej “Kultury”. Z kolei kapitan Józef Gawłowicz opowiedział o tym, jak przemycał do kraju egzemplarze “Kultury” oraz książki wydawane przez Instytut Literacki. Opowieść kapitana została nagrodzona brawami. Syn Stefana Kisielewskiego, redaktor Polskiego Radia i TVP Warszawa, Jerzy Kisielewski poświęcił swoje wystąpienie wspomnieniom o redaktorze Jerzym Giedroyciu, którego nazywał po prostu Redaktorem. Oprawę spotkania w postaci listów, dokumentów oraz oczywiście numerów “Kultury” zapewnił historyk z Łobza, pan Czesław Szawiel, który też opowiedział o swojej wieloletniej pasji gromadzenia wszystkich wydań zasłużonego periodyku.

Po panelu dyskusyjnym moderowanym przez dr Michała Paziewskiego i przerwie kawowej przyszła kolej na uczniów naszej szkoły. W spektaklu autorstwa pana Piotra Figasa i pani Agnieszki Kurpiewskiej wystąpili: Ewa Starukiewicz z IILOa, Maciej Dombek z IILOa i Mateusz Popielarczyk z IIITG/TOŚ. Pokusiliśmy się o nową formułę prezentacji sylwetek noblistów. Przedstawiliśmy rozterki młodego pisarza, który zmaga się z dziedzictwem swoich poprzedników. Bohater nie potrafi początkowo wyzwolić się z sideł, jakie zastawiła na niego żądza sukcesu, ale odnajduje w końcu niezbywalne wartości w  twórczości Miłosza i Sołżenicyna. Chyba odnieśliśmy sukces, ponieważ Wojciech Sikora poprosił nas o nagranie spektaklu i przesłanie do Paryża. Warto dodać, że nie byliśmy jedyną szkołą. Uczniowie Gimnazjum Nr 8 w Szczecinie zaprezentowali sylwetkę Borysa Pasternaka.

Wyjazd do Szczecina zorganizowała pani dyrektor Irena Rękawiecka-Sadowska, która kilka lat temu nawiązała współpracę ze stowarzyszeniem “Dom Nobla” i dba o dobre, owocne kontakty.

Honorowy patronat nad imprezą objęli: Magdalena Kochan, posłanka na Sejm RP oraz Norbert Obrycki, senator RP.
Organizacja jest zasługą Ksiażnicy Pomorskiej, “Domu Nobla”, a także Uniwersytetu Szczecińskiego, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Szczecin, Fundacji PŻM “Pro Publico Mare”.

Comments are closed.