Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem.
Dante Alighieri

Każdy z nas potrzebuje drugiego człowieka, by dzielić z nim dobre i złe chwile. Radością dzielić się jest łatwo, trudniej zmartwieniami. Nie zawsze sami potrafimy sobie z nimi poradzić. Czasami pomaga nam już głośne powiedzenie o tym, co boli, nazwanie tego. Masz prawo nie radzić sobie w pewnych sytuacjach. Rozumiem, że trudno wówczas skierować swe kroki do kogoś obcego: wychowawcy, nauczyciela ulubionego przedmiotu czy pedagoga lub psychologa. Zdaję sobie sprawę, że ten pierwszy krok wymaga wiele wysiłku. Może jednak warto spróbować?

Mogę Cię zapewnić, że zawsze zostaniesz wysłuchany do końca, a to co powiesz, zostanie tylko Twoje i Ty zdecydujesz o tym, kto jeszcze zostanie wtajemniczony w Twoje sprawy. Ominą Cię: krytykowanie, pouczanie i moralizowanie, otrzymasz za to informację na temat swojej sytuacji i propozycję porady oraz pomocy.

ZWRÓĆ SIĘ DO PEDAGOGA SZKOLNEGO, GDY:

nie radzisz sobie z nauką

– masz kłopoty w domu

– nie potrafisz nawiązać kontaktu z rówieśnikami

– masz problemy osobiste i nie potrafisz sobie z nimi poradzić

– przeżywasz smutek, lęk, osamotnienie

– nie radzisz sobie z konfliktem w Twojej rodzinie

– masz problemy w relacjach z rówieśnikami

– ktoś stosuje wobec Ciebie przemoc

ZWRÓĆ SIĘ DO PEDAGOGA W KAŻDEJ SYTUACJI, JEŚLI TYLKO POTRZEBUJESZ WSPARCIA DOROSŁEJ OSOBY.

Pedagog edytakujawa@tlen.pl